Ministerstwo kultury, informacji, sportu i polityki młodzieżowej Kirgistanu poinformowało o wstrzymaniu nadawania pięciu rosyjskich kanałów telewizyjnych.

Jak podała agencja informacyjna Fergana kirgiskie ministerstwo poinformowało o zaprzestaniu nadawania na terytorium  kraju kanałów NYV KejDżi, Domasznij, RTV Media, 8 Kanał. Agencja dodaje, że jeszcze 1 stycznia na terytorium Kirgistanu przestał być transmitowany przez miejscowych operatorów inny rosyjski kanał – REN TV.

Koniec nadawania pięciu rosyjskich kanałów nastąpił na mocy decyzji kirgiskiego resortu, który postanowił o wycofaniu ich licencji. Ministerstwo w ramach kontroli działalności środków masowego przekazu stwierdziło bowiem naruszenia przepisów o zakresie treści w języku kirgiskim oraz zakresie programów miejscowej produkcji.

Choć Fergana nie podaje jaki był stopień naruszeń rosyjskie kanały prawdopodobnie nie osiągnęły wymaganej proporcji produkcji programowej produkowanej w Kirgistanie i realizowanej w języku kirgiskim. Ministerstwo twierdzi, że rosyjskie kanały otrzymały wcześniej ostrzeżenia i kary pieniężne za swoją działalność niezgodną ze wspomnianymi regulacjami, które wymagają, by połowa programów była produkowana na miejscu, a także by połowa była realizowana w języku kirgiskim. Przepisy te nie obejmują tylko dwóch kanałów telewizyjnych, obu nadawanych z Rosji – Pierwyj Kanał oraz RTR Planeta.

Innego zdania jest służba prasowa REN TV, która zareagowała na wykluczenie z Kirgistanu. Twierdzi ona, że nadawca ten żadnych ostrzeżeń od władz wcześniej nie otrzymywał, a jego działalność “była prowadzona zawsze w zgodzie z miejscowym prawodawstwem”. Jak dodano w oświadczeniu – “Zanalizujemy sytuację, mamy nadzieję, że państwo będzie przestrzegał równego dostępu do informacji i wolności dla pracujących w kraju mediów”.

Kirgistan należy, obok Kazachstanu, do poradzieckich republik Azji Środkowej o największej proporcji ludności używającej na co dzień języka rosyjskiego. Jest też, podobnie jak Tadżykistan, państwem o szczególnym znaczeniu emigracji zarobkowej do Rosji. Przekazy od emigrantów odgrywają ważną rolę w gospodarce tego państwa.

Obecny prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow, który zdobył rok temu władzę po tym, gdy uliczna rewolucja usunęła poprzednie władze, z pierwszą wizytą zagraniczną udał się do Rosji. Dżaparow rozmawiał wówczas z Władimirem Putinen o utrzymaniu znaczenia języka rosyjskiego w swoim państwie.

fergana.news/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply