Na polu naftowym Consolidated Contractors Company (CCC) w Tengizie, w Kazachstanie doszło do serii brutalnych pobić pracowników z państw arabskich dokonanych przez Kazachów.
Konflikt został wywołany przez pracującego na polu naftowym położonym nad Morzem Kaspijskim Eli Dauda, który według różnych źródeł określany jest jako Libańczyk bądź Libijczyk. Pełnił on funkcję kierownika do spraw logistyki. Daud opublikował na portalach społecznościowych zdjęcie na którym jest widoczny wraz z młodą Kazaszką. Zdjęcie wykonano w ten sposób, że sprawia wrażenie jakby kobieta trzymała w ustach antenę do krótkofalówki.
Zdjęcie wzburzyło pracowników miejscowego pochodzenia, którzy uznali je za nieprzyzwoite. 29 czerwca Kazachowie urządzili na polu naftowym demonstrację, która przerodziła się w ataki na pracowników z państw arabskich. Relacjonująca zdarzenie telewizja Polsat News zamieszcza nagrania incydentów jakie pojawiły się na Twitterze. Widać na nich jak arabscy pracownicy są bici do krwi przez Kazachów, są okładani pięciami i nogami oraz pojemnikami na śmieci. Z informacji przedstawionej przez Polsat News wynika, że autobus przewożący pracowników z państw arabskich został obrzucony kamieniami przez kazachskich robotników. Daud przeprosił za zamieszczenie zdjęcia uznanego przez miejscowych za znieważające, ale nie uspokoiło to sytuacji.
Protesty miały masowy charakter. Poza pracownikami pola naftowego w Tengizie, do protestów przyłączyli się także okoliczni mieszkańcy. Według kazachskiej sekcji Radia Wolna Europa, manifestacje mogły zgromadzić nawet do 15 tys. osób.
Zarządzająca polem naftowym spółka Tengizchevroil (której udziałowcami są amerykańskie Chevron i ExxonMobil, kazachski KazMunayGas i rosyjski Łukoil) poinformowała, że po atakach hospitalizacji wymagało 30 pracowników z państw arabskich w tym 5 Jordańczyków. Pozostali obywatele Jordanii zostali już ewakuowani z miejsca pracy do odległego o 300 km miasta Atyrau. Tam czekają na spotkanie z ambasadorem swojego państwa.
Tymczasem na polu naftowym w Tengizie ustała praca. W celu unormowania sytuacji przybyli na nie wiceminister energetyki Kazachstanu, gubernator prowincji Atyrau oraz wysokiej rangi oficerzy służb.
Czytaj także: Zbiorowa bijatyka imigrantów w Moskwie
— Emad chidiac عماد الشدياق (@emadchidiac) 29 czerwca 2019
لبنانيون يتعرضون للضرب بواحدة من شركات مدينة #تنغيز في #كازاخستان بسبب نشر صورة على فايسبوك.
هذا الفيديو برسم وزارة الخارجية اللبنانية والوزير… ثمة فيديوهات اخرى تظهر اعمالا وحشية بحق أفراد يصعب التأكد ان كانوا لبنانيين!@Gebran_Bassil pic.twitter.com/uWs7Ppdvhm— Emad chidiac عماد الشدياق (@emadchidiac) 29 czerwca 2019
polsatnews.pl/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!