Sekretarz stanu USA, Antony Blinken powiedział, że status quo w Strefie Gazy i rządy Hamasu nie mogą być kontynuowany. Twierdzi, że Egipt i Jordania zgadzają się z tym. Szefowie dyplomacji tych państw zaznaczają, że Izrael powinien natychmiast wstrzymać ofensywę na Gazę.

W sobotę sekretarz stanu USA, Antony Blinken rozmawiał w Jordanii z ministrami spraw zagranicznych tego kraju i Egiptu. Po zakończeniu rozmów oświadczył, że dotyczyły one tego, jak „wytyczyć lepszą drogę do rozwiązania dwupaństwowego”.

Blinken podczas konferencji w Ammanie oświadczył, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i państwa arabskie uważają, że dotychczasowe status quo w Strefie Gazy, w której Hamas sprawował rządy, nie może być kontynuowany. Według niego, Egipt i Jordania zgadzają się z tym.

Jednak szef egipskiej dyplomacji podkreślił, że rozmowa o przyszłości Strefy Gazy „byłaby obecnie przedwczesna”. Jordański minister spraw zagranicznych zaznaczył z kolei, że Stany Zjednoczone mają „wiodącą rolę w wysiłkach na rzecz zakończenia wojny”.

Ponadto, Blinken sceptycznie odniósł się do ewentualnego zawieszenia broni w związku z izraelską ofensywą w Strefie Gazy. Jego zdaniem, pozwoliłoby to terrorystycznej organizacji Hamas na „przegrupowanie i przeprowadzenie podobnych ataków jak ten z 7 października”.

Należy przypomnieć, że państwa arabskie wielokrotnie wzywały do natychmiastowego wstrzymania działań wojennych w Strefie Gazy. Izrael twardo stoi na stanowisku, że wstrzymanie ofensywy jest wykluczone, póki Hamas nie uwolni ponad 240 porwanych izraelskich zakładników.

Sekretarz stanu powiedział też, że Waszyngton jest zaniepokojony przemocą ze strony ekstremistycznych osadników izraelskich na Zachodnim Brzegu.

W czasie konferencji prasowej doszło do wymiany zdań między Blinkenem, a szefami MSZ Egiptu i Jordanii. Obaj kilka razy powtórzyli, że Izrael powinien wstrzymać działania militarne, bo „samoobrona nie może uzasadniać śmierci tysięcy cywilów”.

Czytaj także: Przywódca Hezbollahu grozi Izraelowi eskalacją

Jak informowaliśmy, izraelski generał Herzi Halevi przekazał w czwartek: „Przeszliśmy kolejny znaczący etap wojny. Siły znajdują się w sercu północnej Gazy, działają w mieście Gaza, otaczają je i pogłębiają osiągnięcia”.

CZYTAJ TAKŻE: Eksperci ONZ: Palestyńczycy “poważnie zagrożeni ludobójstwem”

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply