Przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah powiedział, że jego milicja była już zaangażowana w walkę z Izraelem wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej i zagroził dalszą eskalacją.

W swoim telewizyjnym przemówieniu – pierwszym od rozpoczęcia obecnej wojny palestyńsko-izraelskiej – przywódca Hezbollahu zapowiedział, że bojownicy nie przestraszą się amerykańskich okrętów wojennych na Morzu Śródziemnym.

Hezbollah jest gotowy na wszystkie opcje, ostrzegł Nasrallah, „i może się do nich odwołać w każdej chwili”. Dodał, że działania wojenne na granicy libańsko-izraelskiej „nie będą ograniczone” do dotychczasowej skali.

Jak podkreśla “Associated Press”, w całym regionie powszechnie oczekiwano, że przemówienie Nasrallaha będzie sygnałem, że konflikt między Izraelem a Hamasem przerodzi się w wojnę regionalną.

Tysiące ludzi zebrało się na placu na południowych przedmieściach stolicy Libanu, aby obejrzeć przemówienie, które było transmitowane za pośrednictwem łącza wideo na ogromnym ekranie. Nasrallah zabrał głos dzień po największej eskalacji starć między Hezbollahem a siłami izraelskimi na granicy izraelsko-libańskiej od początku wojny oraz tego samego dnia, co wizyta w Izraelu sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Stany Zjednoczone uważają, że Grupa Wagnera dostarczy Hezbollahowi systemy przeciwlotnicze

Jak informowaliśmy, izraelski generał Herzi Halevi przekazał w czwartek: „Przeszliśmy kolejny znaczący etap wojny. Siły znajdują się w sercu północnej Gazy, działają w mieście Gaza, otaczają je i pogłębiają osiągnięcia”.

„Siły walczą na gęstym i złożonym obszarze miejskim, który wymaga profesjonalnej walki i odwagi” – powiedział.

Izraelska armia poinformowała w środę o rozmieszeniu kutrów rakietowych na Morzu Czerwonym. W oświadczeniu stwierdzono, że to odpowiedź na ataki rakiet dalekiego zasięgu i dronów, do których przyznał się szyicki ruch Huti z Jemenu. Zdjęcia opublikowane przez Siły Obronne Izraela pokazują najprawdopodobniej korwety klasy Sa’ar, patrolujące akwen w pobliżu portu w Eljacie nad Morzem Czerwonym.

Jemeńscy Huti oświadczyli we wtorek, że wystrzelili w kierunku Izraela „dużą liczbę” dronów i rakiet balistycznych. Izrael poinformował o zestrzeleniu rakiety przez system Arrow.

CZYTAJ TAKŻE: Eksperci ONZ: Palestyńczycy “poważnie zagrożeni ludobójstwem”

Kresy.pl / apnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply