Poprawka kongresmana Scotta Franklina wniesiona do budżetu Pentagonu i zatwierdzona przez komisję sił zbrojnych Kongresu może doprowadzić do przekazania Ukrainie systemu obrony powietrznej Iron Dome (Żelazna Kopuła).

Jak zauważył we wtorek portal Politico, w projekcie budżetu obronnego USA przyjętym w na początku miesiąca przez komisję sił zbrojnych Kongresu znalazła się zatwierdzona ponadpartyjnie poprawka kongresmana Scotta Franklina, wymagająca od Pentagonu przedłożenia Kongresowi raportu przedstawiającego opcje potencjalnej sprzedaży lub przekazania Ukrainie „istniejących systemów” obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, które prawdopodobnie nie zostaną wdrożone w USA w najbliższym terminie.

Ustawa nie wymienia żadnego konkretnego systemu, który miałby zostać przekazany Ukrainie, jednak jak pisze Politico, amerykańska armia nie posiada obecnie zbyt wielu systemów, których mogłaby się pozbyć. Jak powiedział portalowi jeden z pracowników Kongresu, takim systemem są dwie baterie Iron Dome, które Kongres nakazał zakupić amerykańskim wojskom w 2019 roku.

Amerykańska armia kupiła dwie baterie Iron Dome i są one przygotowywane do uruchomienia w przyszłym roku, ale są problemy z ich integracją z amerykańskim systemem dowodzenia. To ogranicza ich wykorzystanie także w przypadku rozmieszczenia za granicą.

Zdaniem Michaela Kofmana, szefa programu badań nad Rosją w think tanku CNA, dwie baterie Iron Dome mogłyby posłużyć Ukrainie do przechwytywania rakiet o większym zasięgu, w celu obrony krytycznego miejsca lub centrum dowodzenia na wschodniej Ukrainie. Przy walce na krótkim dystansie baterie zostałyby szybko zniszczone przez rosyjskie systemy MLRS – uważa Kofman.

Jak pisze ukraiński portal Europejska Prawda, już po artykule Politico służba prasowa ukraińskiego prezydenta potwierdziła, że temat przekazania Ukrainie systemu Iron Dome był omawiany podczas niedawnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w USA.

Przypomnijmy, że w maju br. minister obrony Ukrainy Andrij Taran mówił, że w 2020 roku rozpoczęto „pewne działania” na rzecz “pozyskania czegoś na kształt Żelaznej Kopuły”.

System Iron Dome został opracowany przez izraelską firmę zbrojeniową Rafael we współpracy z amerykańskim Raytheonem. Izraelska armia twierdzi, że Żelazna Kopuła strąciła około 90 procent pocisków wystrzelonych w Izrael w ciągu ostatnich kilku lat.

Kresy.pl / Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply