Czaputowicz wzywa do jednoczenia się wobec „wyzwania” ze strony Chin

Polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wystąpił z przemówieniem dla amerykańskiego think-tanku Center for European Policy Analysis.

Czaputowicz wypowiedział się dla waszyngtońskiego think-tanku, mającego jednak biuro także w Warszawie, za pośrednictwem łącza telekonferencyjnego. Jego słowa zrelacjonował w środę portal „Dziennika Gazety Prawnej”. Choć Czaputowicz określił relacje Polski i Chińskiej Republiki Ludowej jako „dobre i przyjacielskie” to jednak w dalszej części wypowiedzi charakteryzował politykę zagraniczną Chin negatywnie.

 

Minister spraw zagranicznych zadeklarował, że Polska jest „świadoma wyzwania, jakie Chiny tworzą dla Zachodu i zachodnich demokracji”. Jak stwierdził Czaputowicz „Musimy być zjednoczeni na Zachodzie, by być skutecznym w naszej polityce wobec Chin. Istnieje niebezpieczeństwo, że Chiny chcą podzielić UE lub NATO”. Jednocześnie szef polskiej dyplomacji utrzymywał, że opowiada się za „za dialogiem z Chinami, ale silniejsi będziemy zjednoczeni”. W kontekście wielkiej geopolityki Czaputowicz uznał za stosowne pokreślić, iż to „Stany Zjednoczone pozostaną liderem ładu demokratycznego” i dlatego rolą Polski jest „utrzymywanie i rozwijanie transatlantyckich relacji”.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” Czaputowicz mówił też o raczej niskiej aktywności Unii Europejskiej na początku pandemii koronawirusa SARS COVID-19 co tłumaczył tym, że „państwa UE są suwerenne, ostateczna władza należy do nich i to one podjęły decyzje dotyczące bezpieczeństwa ich obywateli. To normalne”. Polski minister przewidywał jednak, że „rola UE będzie rosła”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Czaputowicz mówił też o stanowisku Polski w negocjacjach na temat nowego budżetu UE. Jak powiedział Warszawa opowiada się „za dużym budżetem. UE powinna mieć środki, by po pierwsze prowadzić swoje tradycyjne polityki, jak wspólna polityka rolna czy polityka spójności, ale równocześnie pomagać krajom pokonać gospodarczy kryzys”.

Czytaj także: Chiny i Rosja krytykują obecność amerykańskich laboratoriów w krajach byłego ZSRR

wiadomosci.dziennik.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz