Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, podczas środowej wizyty w Jerozolimie, wezwał do „postępów” w realizacji amerykańskiej propozycji pokoju izraelsko-palestyńskiego – przekazuje The Times of Israel.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał w środę przywódców Izraela do rozważenia „wszystkich czynników” związanych z proponowaną de facto aneksją okupowanego Zachodniego Brzegu, tak aby zgadzał się on z planem Waszyngtonu dotyczącym izraelsko-palestyńskiego pokoju – przekazuje portal.

Podczas rozmów z izraelskimi politykami Pompeo omawiał plan zajęcia części Autonomii Palestyny, ale nie zajął się konkretnie terminem planowanej przez Izrael aneksji dużych części Zachodniego Brzegu.

Zobacz też: Mike Pompeo uważa, że Chiny są winne setek tysięcy zgonów

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Będziemy mieli również okazję porozmawiać wizji pokoju – powiedział premierowi Benjaminowi Netanjahu w swojej oficjalnej rezydencji w Jerozolimie, nawiązując do planu pokojowego administracji ogłoszonego w styczniu. „Pozostało jeszcze wiele do zrobienia i musimy poczynić postępy w tym zakresie. Nie mogę się doczekać – informował przed spotkaniem z premierem.

Różne źródła sugerowały, że administracja może chcieć poprosić rząd Izraela, aby nie spieszył się z zastosowaniem planu, ale Pompeo wielokrotnie powtarzał, że aneksja jest decyzją Izraela.

Zobacz też: Pompeo: są „mocne dowody” na to, że koronawirus powstał w laboratorium w Wuhan

Netanjahu w swoich uwagach krótko nawiązał do planu pokojowego. „Teraz mamy zamiar utworzyć rząd jedności narodowej” – powiedział, odnosząc się do rządu koalicji między jego partią i niebiesko-białymi Benny Gantza, który zostanie zaprzysiężony w czwartek.

„Jest to okazja do promowania pokoju i bezpieczeństwa w oparciu o zrozumienie, które osiągnąłem z prezydentem Trumpem podczas mojej ostatniej wizyty w Waszyngtonie w styczniu” – przekazał.

„Przed nami ogromne wyzwania i możliwości. Możemy je wykonać ponieważ mamy silną więź, która sprawia że ​​sojusz między Izraelem i USA wyróżnia się wśród wielu krajów” – dodał premier Izraela.

Zobacz też: Mike Pompeo: Stany mogą nigdy nie wrócić do finansowania WHO

Kresy.pl/The Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz