Rząd Republiki Litewskiej ogłosił w środę znoszenie lub łagodzenie kolejnych środków jakie zostały wprowadzone by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Już od czwartku noszenie masek na twarzy przestanie być dla mieszkańców obowiązkiem. Jak podał portal L24.lt rząd nadal apeluje do obywateli o noszenie tego rodzaju ochrony, ale nie będą już oni karanie za jej nie zakładanie, za wyjątkiem niektórych miejsc i sytuacji – targowisk i innych miejsc prowadzenia handlu, imprez gromadzących większą liczbę ludzi, przystanków komunikacji publicznej, grup wycieczkowych. Także od czwartku mieszkańcy Litwy będą mogli poruszać w miejscach publicznych w grupach do pięciu osób, a nie jak do tej pory do dwóch osób. Krewni będą się mogli gromadzić nawet w większych grupach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Od piątku granice między Litwą, Łotwą i Estonią będą mogli swobodnie pokonywać nie tylko obywatele tych państw ale też ich rezydenci będący obywatelami innych krajów. Dziennikarze będą mogli wnioskować o zezwolenie na przekroczenie granicy Litwy do Ministerstwa Spraw Zagranicznych tego państwa.

Od poniedziałku restauracje i kawiarnie będą mogły wpuszczać swoich klientów nie tylko do ogródków na świeżym powietrzu ale też do pomieszczeń. Ograniczono jednak godziny ich funkcjonowania do okresu miedzy godz. 8 a 22.

18 maja działalność będą mogły wznowić siłownie w których możliwy będzie trening indywidualny, ale też trening z trenerem w zespołach do dziesięciu osób. Normę przestrzeni w tych obiektach rząd Litwy zmniejszył z 10 metrów kwadratowych na osobę do 5 m. kw. na osobę.

„Postanowiono, że placówki edukacyjne będą mogły same zadecydować, którą formę nauki stosować: zdalną czy zwykłą albo mieszaną” – ogłosił też premier Litwy Saulius Skvernelis. Uczniowie klas początkowych mogą wrócić do szkół już od 25 maja, a uczniowie starszych klas – od 30 maja.

Od tego dnia zostaną wznowione wszystkie rozgrywki sportowe, ale profesjonaliści będą uprawiać swoje dyscypliny bez udziału publiczności. Od 30 maja będą dozwolone imprezy publiczne zarówno w otwartych, jak i zamkniętych przestrzeniach, z maksymalnie 30 widzami i ustaloną odległością między nimi. Podobne wymagania będą miały zastosowanie do prywatnych uroczystości – poinformował L24.lt.

Czytaj także: Chiny: Przetestują na obecność koronawirusa wszystkich mieszkańców 14-milionowego miasta

l24.lt/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz