Biały Dom zwrócił się w czwartek do Kongresu z wnioskiem o zatwierdzenie pakietu pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy wartego, 10 mld dol. Ma on dotyczyć także przekazania Ukrainie broni śmiercionośnej.

Pakiet jest częścią większego, nadzwyczajnego dofinansowania na kwotę 32,5 mld dol. W jego skład wchodzi też 22,5 mld dol. dodatkowych środków na walkę z pandemią COVID-19.

Sprawa nie jest łatwa, bo choć w Kongresie ogólnie jest poparcie Republikanów i Demokratów dla wsparcia Ukrainy, to część kongresmenów Partii Republikańskiej i niektórzy Demokraci kwestionują zasadność przeznaczenia tak olbrzymich środków na walkę z koronawirusem.

Co więcej, Kongres ma tydzień na decyzję, gdyż do 11 marca trzeba uchwalić plany finansowania długoterminowego. Wówczas skończą się środki tymczasowe, a bez nowych decyzji szereg agencji federalnych będzie musiało ograniczyć lub wstrzymać działalność. Dotyczy to m.in. szczepień i testowania. Biały Dom i Demokraci z Kongresu chcą połączyć fundusze kryzysowe na Ukrainę i COVID-19 ze znacznie większym trzecim pakietem o wartości około 1,5 biliona dolarów.

W przypadku funduszy dla Ukrainy, wniosek dotyczy pilnej potrzeby na dodatkową pomoc humanitarną i w zakresie bezpieczeństwa i wsparcia gospodarczego. W opinii inicjatorów, 10 mld dol. pozwoli jednak zaspokoić tylko pilne potrzeby i potrzeba będzie więcej pieniędzy.

Szczegóły projektu zakładają, że Departament Obrony otrzyma 4,8 mld dol., w tym 1,8 mld na wsparcie sił USA w regionie, włącznie z Siłami Reagowania NATO, 1,3 mld dol. na cyberbezpieczeństwo i inne wsparcie obronne oraz 1,8 mld dol. na uzupełnienie zapasów Pentagonu. 5 mld dol. ma trafić do USAID, z czego 2,8 mld dol. na wsparcie humanitarne (np. żywność), 500 mln na wsparcie wojskowe poprzez program Foreign Military Financing, a 1,8 mld na wsparcie gospodarcze, by pomóc „wspierać ciągłość rządu i odporność narodu ukraińskiego”.

Czytaj także: Andrzej Duda rozmawiał z Joe Bidenem – m.in. o odbudowie Ukrainy

CNN / Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply