Najnowocześniejsze rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 wylądowały w RPA w dniu rozpoczęcia Forum Rosja-Afryka w rosyjskim Soczi.

„Przelot samolotów dalekiego zasięgu odbywał się w przestrzeni powietrznej nad akwenami Morza Kaspijskiego i Arabskiego, a także Oceanu Indyjskiego. Długość lotu wyniosła ponad 13 godzin. W tym czasie lotnicy WKS [Sił Kosmiczno-Powietrznych] Rosji przebyli ponad 11 tysięcy kilometrów” – agencja informacyjna Interfax cytuje oficjalne oświadczenie na temat lotu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało też, że „na ostatnich etapach trasy samoloty Tu-160 były eskortowane przez Saab myśliwce JAS 39 Gripen WWS [Powietrznych Sił Zbrojnych] RPA”. W czasie lotu rosyjskie bombowce miały być tankowane w powietrzu. „Lot samolotów Tu-160 był realizowany w ścisłej zgodności z międzynarodowymi regułami korzystania z przestrzeni powietrznej” – podkreśliło rosyjskie Ministerstwo.

Bombowce strategiczne nie były jedynymi rosyjskimi samolotami, które doleciały w środę do RPA. Towarzyszyły im samoloty Ił-62 oraz An-124 Rusłan.

Tu-160 to najnowocześniejszy rosyjski bombowiec strategiczny. To ponaddźwiękowa maszyna o zmiennej geometrii skrzydeł. Jest używany w rosyjskich siłach powietrznych od 1987 r. Napędzany przez cztery silniki turboodrzutowe może osiągnąć prędkość do 2200 km/h. Zasięg maszyny przekracza 13 tys. km. Samolot ten może zabrać do 12 pocisków manewrujących Raduga Ch-55, które mogą być uzbrojone w głowice jądrowe.

Rosyjskie bombowce strategiczne przyleciały do RPA w dniu rozpoczęcia Forum Rosja-Afryka. Do rosyjskiego Soczi na dwudniową konfederację przybyli prezydenci i szefowie rządów 43 państw afrykańskich.

interfax.ru/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz