Najnowocześniejsze rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 wylądowały w RPA w dniu rozpoczęcia Forum Rosja-Afryka w rosyjskim Soczi.

„Przelot samolotów dalekiego zasięgu odbywał się w przestrzeni powietrznej nad akwenami Morza Kaspijskiego i Arabskiego, a także Oceanu Indyjskiego. Długość lotu wyniosła ponad 13 godzin. W tym czasie lotnicy WKS [Sił Kosmiczno-Powietrznych] Rosji przebyli ponad 11 tysięcy kilometrów” – agencja informacyjna Interfax cytuje oficjalne oświadczenie na temat lotu.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało też, że „na ostatnich etapach trasy samoloty Tu-160 były eskortowane przez Saab myśliwce JAS 39 Gripen WWS [Powietrznych Sił Zbrojnych] RPA”. W czasie lotu rosyjskie bombowce miały być tankowane w powietrzu. „Lot samolotów Tu-160 był realizowany w ścisłej zgodności z międzynarodowymi regułami korzystania z przestrzeni powietrznej” – podkreśliło rosyjskie Ministerstwo.

Bombowce strategiczne nie były jedynymi rosyjskimi samolotami, które doleciały w środę do RPA. Towarzyszyły im samoloty Ił-62 oraz An-124 Rusłan.

Tu-160 to najnowocześniejszy rosyjski bombowiec strategiczny. To ponaddźwiękowa maszyna o zmiennej geometrii skrzydeł. Jest używany w rosyjskich siłach powietrznych od 1987 r. Napędzany przez cztery silniki turboodrzutowe może osiągnąć prędkość do 2200 km/h. Zasięg maszyny przekracza 13 tys. km. Samolot ten może zabrać do 12 pocisków manewrujących Raduga Ch-55, które mogą być uzbrojone w głowice jądrowe.

Rosyjskie bombowce strategiczne przyleciały do RPA w dniu rozpoczęcia Forum Rosja-Afryka. Do rosyjskiego Soczi na dwudniową konfederację przybyli prezydenci i szefowie rządów 43 państw afrykańskich.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz