Putin podpisał dekret o mobilizacji 130 tysięcy obywateli

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret określający jesienną kampanię poboru wzywającą 130 000 obywateli do ustawowej służby wojskowej.

Na stronie Kremla pojawił się komunikat mówiący, że prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret określający jesienną kampanię poboru wzywającą 130 000 obywateli do ustawowej służby wojskowej.

Wszyscy mężczyźni w Rosji mają obowiązek odbycia rocznej służby wojskowej w wieku od 18 do 27 lat lub równoważnego szkolenia w ramach studiów wyższych. Posunięcie Putina następuje w czasie, gdy siły zbrojne Rosji kontynuują „specjalną operację wojskową” na Ukrainie, która trwa już 20. miesiąc.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środowej aktualizacji wywiadowczej, że jednostki 25. Armii Ogólnowoskowej zaczęły wkraczać na Ukrainę pod koniec sierpnia. W połowie września jej siły zostały po raz pierwszy wysłane na front.

Jak czytamy, należące do 25. Armii 67. Dywizja Strzelców Zmotoryzowanych i 164. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych, walczą na froncie w sektorze na zachód od Siewierodoniecka i Kreminnej, wzdłuż granicy między obwodami donieckim i ługańskim.

Przeczytaj: Brytyjski wywiad: Rosja rozbudowuje struktury wojskowe, tworząc nową armię

Brytyjczycy podkreślają, że od początku inwazji Rosja tylko sporadycznie utrzymywała niezaangażowane zgrupowanie wielkości armii, które mogłoby potencjalnie stanowić podstawę nowego dużego uderzenia ofensywnego.

“25. Armia jest najwyraźniej rozmieszczana fragmentarycznie w celu wzmocnienia nadmiernie rozciągniętej linii (frontu), więc nowa skoordynowana rosyjska ofensywa jest mniej prawdopodobna w nadchodzących tygodniach” – uważa brytyjski wywiad.

Na początku września Brytyjczycy informowali, że rosyjskie władze zamierzają werbować więcej migrantów, aby wysłać ich na wojnę na Ukrainie, aby uniknąć mobilizacji wewnętrznej przed wyborami prezydenckimi w 2024 rok. Wskazywali wówczas, że już od końca czerwca 2023 roku Rosja apelowała do obywateli państw sąsiadujących z ogłoszeniami o naborze osób do walki na Ukrainie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply