Start misji kosmicznej Axiom-4, zaplanowany na środę 11 czerwca o godzinie 14:00 czasu polskiego, został odwołany.

Przed godziną 3:00 nad ranem firma SpaceX ogłosiła, że wykryto wyciek ciekłego tlenu (LOX) z pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Problem ten zidentyfikowano podczas testów statycznych po tzw. „hot fire test”, trwającym siedem sekund.

To właśnie z powodu wycieku, SpaceX poinformował o wstrzymaniu przygotowań do startu, by naprawić usterkę i przeprowadzić ponowną weryfikację systemów.

Państwowa Komisja Wyborcza złożyła wniosek o delegalizację Nowej Nadziei, zarzucając partii niezłożenie sprawozdania finansowego w terminie. Ugrupowanie zapowiada walkę w sądzie, ale szanse na jej wygranie oceniane są jako niewielkie.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak zapowiedział możliwość wprowadzenia kontroli granicznych z Niemcami, jeśli Berlin nie zrezygnuje z własnych działań. Polska ma też zaprosić niemieckiego ministra spraw wewnętrznych na granicę z Białorusią.

Palestyńskie struktury medyczne w Strefie Gazy twierdzą, że w ciągu poprzedniej doby w palestyńskiej eksklawie z powodu izraelskich działań zbrojnych zginęło co najmniej 120 osób.

Oprócz nich kolejnych 474 Palestyńczyków odniosło obrażenia różnego stopnia, jak zrelacjonowała Al Jazeera. Palestyńskie struktury medyczne twierdzą, że wśród zabitych 57 to osoby, które podążąły do punktów dystrybucji pomocy humanitarnej, co jest kontynuacją tragicznego trendu ofiar padających właśnie w takiej sytuacji, w regionie, gdzie doszło już do kryzysu głodowego. Al Jazeera podliczyła, że w bliskiej odległości od takich punktów zginęły już łącznie 224 osoby.

Wojsko izraelskie przyznało, że jego żołnierze oddali „strzały ostrzegawcze” w rejonie "korytarza Necarim", gdzie w nocy zginęła większość osób poszukujących pomocy humanitarnej. Dodało, że „jest świadome doniesień o rannych osobach, szczegóły są obecnie weryfikowane”.

Sąd wojskowy w Rosji skazał Leonida Wołkowa, współpracownika nieżyjącego Aleksieja Nawalnego, na 18 lat więzienia. Wyrok zapadł zaocznie. Wołkow żyje na emigracji na Litwie.

Sprawę Wołowa prowadził II Sąd Wojskowy Okręgu Zachodniego. Uznał on byłego szefa Fundacji Walki z Korupcją za uznany winnego ponad 40 przestępstw na podstawie dziewięciu artykułów kodeksu karnego - organizowania i finansowania grupy ekstremistycznej, usprawiedliwiania terroryzmu, angażowania nieletnich w czyny zagrażające życiu, tworzenia organizacji pozarządowej naruszającej prawa obywateli, rehabilitacji nazizmu, rozpowszechniania podróbek na temat armii rosyjskiej, oszustwa, wandalizmu - jak wymieniał w środę agencja informacyjna Interfax.

W styczniu 2022 r. Wołkow został wpisany do rosyjskiego rejestru organizacji i osób zaangażowanych w działalność ekstremistyczną lub terroryzm. W kwietniu tego samego roku rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości uznało go za zagranicznego agenta. Na liście poszukiwanych Wołkow znajdował się od stycznia 2021 r., po raz pierwszy za przyzywanie niepełnoletnich do uczestnictwa w niezalegalizowanych protestach przeciwko aresztowaniu Nawalnego.

Fińska prokuratura rozważa postawienie zarzutów trzem oficerom tankowca w związku z uszkodzeniem podmorskich kabli energetycznych i telekomunikacyjnych na Morzu Bałtyckim w grudniu ubiegłego r. Informację przekazały w piątek policja oraz prokuratura.

Fińskie władze podejrzewają, że zarejestrowany na Wyspach Cooka statek Eagle S w grudniu 2023 r. zerwał podmorski kabel energetyczny Estlink 2, łączący Finlandię z Estonią, a także cztery linie internetowe, holując kotwicę po dnie morza.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%