Litwa zwiększa nakłady na obronność

Litewski rząd przedstawił projekt budżetu obronnego na rok 2022, który zakłada zwiększenie nakładów Republiki Litewskiej na obronność do poziomu 1,176 mld euro.

Według informacji opublikowanych w ubiegłym tygodniu na oficjalnej stronie litewskiego resortu obrony, budżet obronny Litwy na 2022 rok ma wzrosnąć o 128 mln euro, o 7,1 proc., i opiewać na 1,176 mld euro.

Jak powiedział cytowany w komunikacie minister obrony Republiki Litewskiej, Arvydas Anušauskas, modernizacja litewskich sił zbrojnych jest istotnym środkiem odstraszania i musi to zostać zrozumiane przez społeczeństwo Litwy. „Wydatki na obronność mogą wyglądać wspaniale na papierze, jednak to dopiero piąty największy obszar odbiorców w budżecie państwowym. Posłużyłoby to głównie dobrobytowi personelu wojskowego i ich rodzin, ponieważ służba wojskowa musi być motywująca” – powiedział minister. W jego opinii, dzięki zwiększeniu wydatków na obronność możliwe będzie kontynuowanie prowadzonych projektów rozwijających możliwości litewskiej armii, tak, żeby móc odpowiedzieć na sytuację geopolityczną XXI wieku i istniejące, potencjalne zagrożenia.

Litewskie ministerstwo obrony podało, że konieczne, długoterminowe plany wydatkowe skupiają się m.in. na: systemie obrony powietrznej krótkiego zasięgu, wozach bojowych piechoty dla oddziałów zadeklarowanych dla sił szybkiego reagowania NATO i litewskiej armii w 2022 roku, wspólnych lekkich wozach taktycznych dla tych grup i wypełnieniu zobowiązań batalionowej grupy bojowej, a także zwiększenia morskich zdolności przeciwminowych w 2024 roku.

Docelowo, w 2031 roku całe litewskie siły zbrojne mają być w pełni przezbrojone i wyposażone w nowe wozy bojowe piechoty i lekkie wozy taktyczne. Planowane jest również przywrócenie zdolności radarowych średniego zasięgu i rozwinięcie zdolności wsparcia ogniowego w 2025 roku. Ma to polegać na pozyskaniu odpowiednich radarów.

Ponadto, budżet przestrzega natowskiego zalecenia w zakresie limitu wydatków personalnych w wysokości 50 proc. oraz tego, żeby co najmniej 20 proc. całkowitych środków na obronność przeznaczanych było na duże programy pozyskiwania sprzętu.

Do 2030 roku wydatki Litwy na obronność mają osiągnąć poziom 2,5 procenta. Według litewskiego ministerstwa finansów, w 2022 roku będzie to 2,05 proc., wobec 2,03 w roku bieżącym.

Ponadto, litewski rząd podjął decyzję o podarowaniu części swojego wyposażenia wojskowego Siłom Zbrojnym Ukrainy. Dotyczy to 490 kamizelek kuloodpornych wartych 617 tys. euro oraz takiej samej ilości pasów taktycznych, wartych 59 tys. euro. Wyposażenie ma trafić na Ukrainę tak szybko, jak to będzie możliwe. W przeszłości Litwa przekazała Ukrainie amunicję i elementy uzbrojenia.

Jak informowaliśmy, w sierpniu br. pierwsza partia Oskosh Defense JLTV (lekkich pojazdów taktycznych) dla Litwy, licząca 50 wozów, została dostarczona siłom zbrojnym tego kraju. To pierwsza partia pojazdów, które zostały zamówione w ramach podpisanej w 2019 roku umowy z rządem USA. Łącznie zamówiono 200 pojazdów za 145 mln euro. Samochody trafią na wyposażenie dwóch brygad. Zostaną uzbrojone w stanowiska strzeleckie z 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy M2QCB. Poza zakupem umowa obejmuje również szkolenie, pakiet części zamiennych, a także usługę wsparcia (ma ona obejmować okres do końca 2024 roku).

Janes.com / kam.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply