Ukraina nie powinna spodziewać się znacznych postępów w staraniach o członkostwo na nadchodzącym szczycie NATO w Waszyngtonie, powiedział ambasador Wielkiej Brytanii przy NATO David Quarrey.

Jak przekazał w czwartek portal Politico, według ambasadora Wielkiej Brytanii przy NATO Davida Quarreya, Ukraina nie powinna spodziewać się znacznych postępów w staraniach o członkostwo na nadchodzącym szczycie NATO w Waszyngtonie.

Członkowie sojuszu wojskowego zbiorą się w stolicy USA w dniach 9–11 lipca i choć prawdopodobnie będzie omawiana kwestia członkostwa Ukrainy w NATO, Quarrey powiedział, że Kijów powinien zmniejszyć swoje oczekiwania.

„Nie spodziewam się dużego postępu w tej kwestii, głównie ze względu na prawdopodobną sytuację w terenie” – powiedział ambasador w podcaście Power Play POLITICO.

Jednocześnie Quarrey powiedział, że Wielka Brytania jest „całkowicie przekonana, że należne jej miejsce jest w NATO”.

„To kwestia tego, kiedy, a nie czy, a naszym zadaniem jest dalsze wspieranie Ukrainy, która coraz bardziej zbliża się do sojuszu” – powiedział.

Zobacz także: Media: Niemcy będą naciskać na opóźnienie przyjęcia Ukrainy do NATO

Amerykański prezydent udzielił wywiadu CNN. W opublikowanym materiale podkreślił, że choć dyskusja o szybkim członkostwie Ukrainy w NATO jest przedwczesna, to Stany Zjednoczone i ich sojusznicy w NATO będą zapewniać Ukrainie wsparcie, by spróbować zakończyć wojnę z Rosją.

“Nie sądzę, by była jednomyślność w NATO co do tego, czy wziąć Ukrainę do rodziny NATO w tym momencie, w środku wojny. Na przykład, jeśli byś to zrobił, wtedy – nie rzucam słów na wiatr – jesteśmy zdeterminowani, by zobowiązać się [do obrony] każdego centymetra terytorium, które jest terytorium NATO. To zobowiązanie, które powzięliśmy niezależnie od wszystkiego. I jeśli trwa wojna, to jesteśmy wszyscy na wojnie. Jesteśmy na wojnie z Rosją, jeśli to się stanie”  – powiedział prezydent USA.

“Myślę, że musimy wytyczyć racjonalną ścieżkę, aby Ukraina mogła zakwalifikować się do wejścia do NATO” – powiedział. Jak dodał, “jest zbyt wcześnie, by zwołać głosowanie, bo są też do spełnienia inne kwalifikacje, w tym demokratyzacja i niektóre inne kwestie”.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply