Litwa kupuje dla swojej armii 200 pojazdów JLTV z USA

Litwa podpisała w czwartek porozumienie z USA w sprawie dostawy 200 lekkich pojazdów taktycznych dla litewskiej armii za 145 mln euro. – podaje portal Delfi.

Umowa podpisana z rządem USA przewiduje, że lekkie pojazdy taktyczne (Joint Light Tactical Vehicles, JLTV) będą produkowane przez amerykańską firmę Oshkosh Defense. Pojazdy mają zostać dostarczone na Litwę między końcem 2021 roku a 2024 rokiem i trafić do sił lądowych oraz sił specjalnych.

„Wzmocni to wsparcie sił lądowych i sił specjalnych, a także zwiększy zdolności wywiadowcze, artyleryjskie i logistyczne” – powiedział dziennikarzom minister obrony Raimundas Karoblis po ceremonii podpisania umowy. Zdaniem Koroblisa zamówione pojazdy są obecnie „najbardziej zaawansowanymi opancerzonymi pojazdami terenowymi na świecie”.

Zgodnie z umową Litwa będzie mogła w razie potrzeby kupić kolejne 300 pojazdów. Według Karoblisa decyzja w tej sprawie zapadnie pod koniec pierwszego etapu kontraktu w 2024 roku w oparciu o możliwości finansowe i priorytety obronne.

Nowe pojazdy będą wyposażone do różnych zadań i będą miały więcej niż dziesięć konfiguracji. Chargee d’affaires ambasady USA w Wilnie powiedział, że podpisana dzisiaj umowa jest „czymś więcej niż tylko zakupem”. Dyplomata nazwał ją „silnym symbolem i oznaką niezwykle silnych i produktywnych relacji między USA i Litwą”.

Jak pisze Delfi, zakup JLTV to druga co do wielkości umowa zakupu broni przez Litwę po zakupie wozów bojowych piechoty Boxer z Niemiec. Jak zapowiedziano, zakupione pojazdy znajdą użycie nie tylko na Litwie, ale także w operacjach międzynarodowych. Obecnie litewska armia używa opancerzonych pojazdów terenowych HMMWV i Toyota Land Cruiser 200.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykańskie czołgi i wozy bojowe dotarły na Litwę

Kresy.pl / Delfi

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz