Ukraiński parlament uchwalił w czwartek w drugim czytaniu projekt zmian w konstytucji przewidujący prowadzenie polityki integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO.

Za projektem noszącym tytuł „O wniesieniu zmian do Konstytucji Ukrainy (odnośnie strategicznego kursu państwa w kierunku osiągnięcia pełnoprawnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego)” zagłosowało 334 deputowanych Rady Najwyższej. Wymagana większość wynosiła 300. – informuje agencja Ukrinform.

W wyniku nowelizacji w preambule ukraińskiej konstytucji znalazły się sformułowania mówiące o europejskiej tożsamości narodu ukraińskiego oraz nieodwracalności euroatlantyckiego kursu Ukrainy. Do kompetencji ukraińskiego parlamentu wpisano realizację strategicznego kursu państwa na otrzymanie pełnoprawnego członkostwa w UE i NATO. W obowiązkach ukraińskiej Rady Ministrów znalazło się zapewnianie realizacji wymienionego celu. Oprócz tego prezydenta Ukrainy uczyniono „gwarantem realizacji strategicznego kursu państwa do otrzymania pełnoprawnego członkostwa Ukrainy w UE i NATO”.

W ramach zmian z konstytucji wykreślono punkt, który umożliwiał wynajmowanie baz wojskowych na terytorium Ukrainy przez formacje wojskowe obcych państw. Przepis ten umożliwiał stacjonowanie marynarki wojennej Rosji na Krymie.

Jak informowaliśmy, pierwsze czytanie projektu i głosowanie nad nim odbyło się w Radzie Najwyższej 22. listopada 2018 roku. Wówczas poparło go 311 deputowanych. Projekt potrzebuje jeszcze tylko podpisu prezydenta, co będzie tylko formalnością, ponieważ zmiany zaproponował właśnie Petro Poroszenko. Zmiany wejdą w życie dzień po ich publikacji.

20. września ub. roku Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła projekt do porządku dziennego sesji parlamentu i wysłała go do Sądu Konstytucyjnego. Projekt został zaaprobowany przez Sąd Konstytucyjny w listopadzie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko: Ukraina jest de facto wschodnią flanką NATO

Kresy.pl / Ukrinform

Do ukraińskiej konstytucji wpisano kurs do UE i NATO
3.5 (70%) 4 głosów.

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Kasper1 :

  Dążenie do UE i NATO może być przez Poroszenkę i Radę Werhowną zapisane nawet w metryce urodzenia każdego Ukraińca a to i tak nie zmieni faktu, że są to tylko opowieści neobanderowskich władz Ukrainy które dążą jedynie ślepą ulicą wszechogarniającej i pogłębiającej się korupcji oraz wszechmożnego oligarchicznego systemu politycznego. Takiej Ukrainy NIKT do UE ani NATO nie zaprasza i NIGDY nie zaprosi ale deklarować i wpisywać do konstytucji można wszystko. Realia są takie, że Ukraina, zamiast „dążenia do UE i NATO” kręci się w miejscu i jest oraz w możliwej do przewidzenia przyszłości będzie „czarną dziurą” pomiędzy Unią a Rosją.

 2. Tutejszym :

  Ukraina wpisała sobie „nieodwracalność euroatlantyckiego kursu Ukrainy, strategiczny kurs Ukrainy
  na otrzymanie pełnoprawnego członkostwa w UE i NATO”.
  Podstawowym warunkiem (między innymi) jest unormowany stan granic z sąsiadami.
  Ukraina będąc w stanie wojny z Rosją i mając pretensje o granice z sąsiadami NIGDY do NATO nie wejdzie.
  Blokada oddania Kościołowi łacińskiemu kościoła Matki Bożej Gromnicznej,
  zakaz pochówków Polaków pomordowanych przez Ukraińców podczas II WŚ, wyklucza zgodę RP na wstąpienie Ukrainy do NATO.
  Zgoda na wstąpienie danego kraju do NATO MUSI BYĆ JEDNOMYŚLNA!.
  Zamiast tego niech Ukraina wpisze sobie przystąpienie do UNII MIĘDZY GALAKTYCZNEJ miłośników Murpli (Lem się kłania).
  Mają szansę nieskończenie większą niż na NATO.

  • UPAdlina
   UPAdlina :

   @Tutejszym W jakim stanie wojny z Rosją? O czym ty gadasz? Trzymaj się faktów. Banderowska zachodnia ukraina zarządzana bezprawnie przez banderowską juntę z kijowa prowadzi wojnę ze słusznie odmawiającymi jej posłuszeństwa mieszkańcami wschodniej ukrainy. To wojna domowa facet.