Premier Włoch zgadza się z Trumpem: Rosja powinna wrócić do G7

Nowy premier Włoch, Giuseppe Conte podziela zdanie prezydenta USA Donalda Trumpa w kwestii powrotu Rosji do grona państw grupy G7.

Jak informowaliśmy wcześnie, amerykański prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek, tuż przed wylotem do Kanady na spotkanie przywódców państw grupy G7, że Rosja powinna wrócić do tego grona. Przypomniał też, że przed wyrzuceniem Rosji z tej grupy, nazywano ją G8.

Ze słowami Trumpa zgodził się premier Włoch Giuseppe Conte, który napisał o tym na Twitterze:

– Zgadzam się z Donaldem Trumpem: Rosja powinna wrócić do G8. To jest w interesie wszystkich.

Przeczytaj: Włoski rząd kluczem do poprawy relacji UE-Rosja

Rosja dołączyła do grupy siedmiu najbardziej wpływowych państw świata w 1997 roku. Odtąd mówiło się o niej jako o grupie G8. Z związku z sytuacją gospodarczą, Moskwie pozwolono uczestniczyć tylko w spotkaniach politycznych. Członkostwo Rosji w G8 zostało zawieszone w 2014 roku, po zajęciu przez nią Krymu.  W skład grupy G7 wchodzą USA, Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy.

Zobacz także: Salvini: Zmienimy z Orbanem reguły UE

– Rosja powinna być na tym spotkaniu. Dlaczego spotykamy się bez Rosji? – mówił Trump przed wylotem do Kanady, dodając, że doradzałby pozostałym przywódcom G7 podjęcie decyzji o przywróceniu członkostwa Rosji w tym gronie. – Powinni pozwolić wrócić Rosji, ponieważ powinniśmy mieć Rosję przy stole rozmów. – argumentował Trump.

Jak informowaliśmy, do pomysłu Trumpa ustosunkowała się już także Kanada. Rzecznik kanadyjskiego premiera oświadczył, że stanowisko Kanady w kwestii zawieszenia Rosji nie uległo zmianie. W ubiegłym tygodniu powrót Rosji do G7 wykluczyła Angela Merkel.

Przypomnijmy, że Giuseppe Conte  w swoim expose zapowiedział m.in. poparcie dla otwierania się na Rosję oraz rewizję unijnych sankcji nałożonych na ten kraj:

– Będziemy wspierać otwieranie się na Rosję … Będziemy nalegać na rewizję systemu sankcji, zaczynając od tych, które tworzą ryzyko upokarzania rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Jednocześnie podkreślił znaczenie członkostwa w NATO i sojuszu Włoch z USA.

Twitter.com / 112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply