We wtorek premier Macedonii Północnej Zoran Zaew wziął udział w panelu zorganizowanym przez amerykański think tank Atlantic Council. “Mamy prawo czuć się Macedończykami” – mówił w kontekście konfliktu z Bułgarią.

Premier Macedonii Północnej wziął udział w debacie “Macedonia Północna u progu Europy” zorganizowanej we wtorek przez amerykański think tank Atlantic Council.

W trakcie debaty, w której wzięło udział wielu ekspertów zajmujących się współczesną Macedonią Północną i Bałkanami Zachodnimi, w tym były sekretarz generalny NATO Lord Robertson, ambasadorowie Robert Gelbart, Michael Carpenter, James O’Brien z zespołu przejściowego prezydenta Joe Bidena oraz Damien Murphy z Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA, Zoran Zaew, odpowiadał na pytania dotyczące kilku kluczowych tematów.

Odnosząc się do aktualnej sytuacji w relacjach macedońsko-bułgarskich, premier Zaew powiedział, że stanowisko Bułgarii uniemożliwia konferencję międzyrządową z Unią Europejską.

„Nasze stanowisko jest takie, że nie należy blokować przyjaciół. Wręcz przeciwnie, muszą sobie nawzajem pomagać. Bułgaria musi zrozumieć, że mamy suwerenne prawo definiować i czuć się Macedończykami, którzy mówią po macedońsku, a tym samym szanować wszystkie europejskie tożsamości. Uważam, że ich obecne stanowisko jest anachroniczne i sprzeczne z prawem międzynarodowym. Jako kraj będziemy nadal dokładać wszelkich starań, aby przezwyciężać problemy z poszanowaniem siebie i innych”.

Odnosząc się do wewnętrznych priorytetów państwa, Zaew podkreślił, że na pierwszym miejscu na liście Macedonii Północnej jest poprawa systemu opieki zdrowotnej i edukacji, walka z korupcją, a także osiągnięcie wszystkich standardów demokratycznych zgodnie z wartościami UE.

Pytany o gospodarkę premier odniósł się do faktu, że w kraju i podczas globalnego kryzysu wywołanego przez Covid-19 inwestuje 10 nowych firm, głównie z krajów NATO.

„Nalegamy, aby przekształcić naszą gospodarkę w zieloną gospodarkę, tj. zastąpić energie, która zatruwa nasze społeczeństwo, taką jak węgiel na energię słoneczną. Dzięki temu procesowi, który nazywamy „sprawiedliwą transformacją”, zapewniamy również lepsze płace i zdrowie pracowników w tego typu branży. Dzięki temu procesowi zapewniamy dodatkową stabilność Macedonii Północnej i zdrowie naszych obywateli” – przekonywał.

Premier odpowiedział na kilka pytań dotyczących obecnej sytuacji Covid-19 i podkreślił, że ten światowy kryzys to przede wszystkim kryzys zdrowotny, który stawia ochronę zdrowia obywateli na pierwszym miejscu.

„Jeśli chodzi o szczepionki, współpracujemy ze wszystkimi naszymi partnerami, aby zapewnić jak najszybsze szczepienia naszym obywatelom. Chciałbym podkreślić, że byliśmy w bezpośredniej komunikacji z naszymi sojusznikami i częścią systemu dostarczania szczepionek. W międzyczasie zawarliśmy dwustronne umowy z poszczególnymi producentami. Ponieważ jednak chodzi przede wszystkim o opiekę zdrowotną naszych obywateli, a cała planeta boryka się z problemem ilości dostępnych szczepionek, zawarliśmy porozumienie z innymi producentami, od których spodziewamy się wkrótce otrzymać uzgodnione ilości” – przekonywał.

Kresy.pl/Atlantic Council

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply