Państwowy koncern energetyczny Macedonii Północnej ELEM nie zainwestuje w budowę elektrowni jądrowej w Bułgarii.

ELEM nosił się z zamiarem zainwestowania środków w budowaną niedaleko bułgarskiego Belene elektrownię jądrową w zamian za uzyskanie udziału w energii elektrycznej jaka będzie produkowana przez jej reaktory. Jednak jak podał w poniedziałek portal Republika państwowa północnomacedońska spółka energetyczna zdecydowała, że zamiast tego zainwestuje w elektrownię gazową, jaką chce wybudować u siebie inny sąsiad Macedonii Północnej – Grecja.

Dyrektor ELEM Wasko Kowacewski mówił w czasie konferencji prasowej, że jego spółka rezygnuje z inwestycji w Bułgarii “tymczasowo” ale z jego słów wynika, że zaangażuje się ona w budowę elektrowni gazowej w pobliżu greckiego terminalu LNG w miejscowości Alexandroupoli. Jak zaznacza portal Republika terminal jest elementem strategii USA forsowania sprzedaży amerykańskiego gazu skroplonego w Europie. “Ta elektrownia będzie miała wydajność na poziomie 800 megawatów i do nas należeć będzie 25 proc. tego czyli 200 megawatów, co znacząco polepszy wyniki naszego przedsiębiorstwa” – wyjaśnił Kowacewski.

Republika pisze też o domniemanych kłopotach Bułgarów, którzy pierwotnie planowali zakupić rosyjskie reaktory, a teraz mają wycofywać się z tego pomysłu poszukując innych partnerów dla pozyskania technologii.

Decyzja północnomacedońskiej spółki energetycznej nastąpił w momencie znacznego zaostrzenia się relacji między Skopjem a Sofią.

na ostatnim posiedzeniu Rady Unii Europejskiej minister spraw zagranicznych Bułgarii zablokowała przyjęcie ram negocjacji w sprawie ewentualnego przyjęcia Macedonii Północnej do wspólnoty.

Dwa sąsiadujące ze sobą państwa pozostają głęboko podzielone w kwestii interpretacji historii ziem obecnej Macedonii Północnej, wchodzących przed XX wieku w skład kolejnych państw bułgarskich. Powołując się na historyczne spisy ludności oraz badania językoznawców, bułgarskie elity naukowe i polityczne kwalifikują ludność zamieszkując to terytorium jako Bułgarów, a język przez nią używany jako dialekt języka bułgarskiego. Uznają, że podniesienie macedońskości do rangi odrębnej tożsamości narodowej za skutek inżynierii społecznej titoistowskich władz komunistycznej Jugosławii, w skład której, jako odrębna republika, wchodziła Macedonia Północna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Elity w Skopje kwalifikują natomiast wszystkie dawne organizmy polityczne i postaci historyczne jako przynależące tylko do historii ich obecnego państwa. Efektem tego są nie tylko kolejne spory polityków o historię, ale też nieuznawanie w Macedonii Północnej istnienia bułgarskiej mniejszości narodowej, a w Bułgarii mniejszości macedońskiej. Doszła do tego faktyczna blokada negocjacji akcesyjnych Macedonii Północnej z UE.

english.republika.mk/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply