Wicepremier i minister obrony Bułgarii Krasimir Karakaczanow zażądał od rządu blokowania wstąpienia Macedonii Północnej do UE do czasu, aż kraj ten nie zajmie satysfakcjonującego dla Bułgarii stanowiska w sporze historycznym.

Jak podał w niedzielę bułgarski kanał NOVA, Karakaczanow, który należy do nacjonalistycznej partii WMRO (Bułgarski Ruch Narodowy) oświadczył, że jest przekonany, iż obecnie Bułgaria nie powinna wydawać zgody na rozpoczęcie negocjacji z Macedonią Północną na temat wstąpienia tego państwa do UE. Polityk zagroził, że parlamentarzyści WMRO opuszczą koalicję rządową, jeśli rząd nie zajmie twardego stanowiska wobec zachodniego sąsiada.

W opinii Karaczanowa Macedonia Północna nie wypełnia umowy o dobrym sąsiedztwie z Bułgarią w części dotyczącej wyjaśnienia wydarzeń ze wspólnej historii. Według niego wspólna bułgarsko-macedońska komisja mająca na celu wyjaśnienie sporów historycznych, nie działa. Zdaniem Karaczanowa dzieje się tak z winy Macedończyków, którzy ignorują dowody historyczne.

„Nie lubię stawiać warunków, ale myślę, że to jest fundament. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, moi koledzy z parlamentu odejdą z rządu. Żaden polityk nie może pozwolić sobie na kompromis w sprawie fałszowania bułgarskiej historii.” – cytuje jego słowa NOVA.

Według portalu Europejska Prawda Bułgarię i Macedonię Północną poróżnił spór o narodowość rewolucjonisty Goce Dełczewa. Strona bułgarska chce, by Macedończycy uznali go za Bułgara, podczas gdy niedawno prezydent Macedonii Północnej nazwał go Macedończykiem, „jednym z kamieni węgielnych macedońskiej państwowości”.

Na dzisiaj prezydent Bułgarii Rumen Radew zaplanował konsultacje w sprawie relacji z Macedonią Północną z najważniejszymi politykami w kraju.

Na 17. października zaplanowano posiedzenie Rady Europejskiej, podczas którego przywódcy UE mają zatwierdzić rozpoczęcie negocjacji dotyczących wstąpienia Macedonii Północnej i Albanii do UE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kaczyński: Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie

Kresy.pl / nova.bg / eurointegration.com.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz