Zgodnie z decyzją ministra rozwoju i technologii, na Ukrainę bez indywidualnego zezwolenia można wywozić podstawowe modele dronów, w tym produkty podwójnego zastosowania. Dotyczy to zarówno odbiorców cywilnych, jak i wojskowych.

W miniony piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie krajowego zezwolenia generalnego. Tym samym, podstawowe modele dronów będzie można wywozić na Ukrainę bez konieczności posiadania indywidualnych zezwoleń.

„Dzięki podpisanej nowelizacji, łatwiej będzie wprowadzić procedury wywozu dronów z terytorium Polski do Ukrainy. Pilna konieczność ułatwienia procedury wywozu tego typu towarów wynika ze stosowania ich na szeroką skalę w działaniach obronnych Ukrainy” – podkreślił minister Buda.

 

Jak podano, rozporządzenie jest zgodne z prawem unijnym. To zarazem nowa regulacja w polskim prawie, obejmująca produkty podwójnego zastosowania.

Według resortu rozwoju i technologii, obecnie wystarczy zgłosić do ministerstwa chęć wywozu sprzętu. Po 30 dniach od zgłoszenia można swobodnie przewozić drony do wszystkich odbiorców na Ukrainie. Dotyczy to zarówno podmiotów cywilnych i wojskowych. Ponadto, drony będzie można wywozić wielokrotnie. Nie ma konieczności każdorazowego zgłaszania.

Czytaj również: Ukraiński producent dronów PD-2 przenosi produkcję do Polski

Zobacz: Media: Polska firma nie dostarczyła Ukraińcom zamówionych dronów. Prokuratura bada sprawę

Serwis e-prawnik.pl informuje, że osoby fizyczne i prawne, mające siedzibę lub zamieszkujące w Polsce, będę mogły wywozić drony (kat. 9A012.a.1.) na Ukrainę na podstawie rozporządzenia, bez obowiązku uzyskania indywidualnych zezwoleń na wywóz.

„Nie trzeba składać wniosku o uzyskanie zezwolenia na obrót ani dołączać do wniosku wymaganych dokumentów. Od teraz, aby otrzymać krajowe zezwolenie generalne, należy zgłosić do Ministerstwa Rozwoju i Technologii zamiar skorzystania z zezwolenia. Zgłoszenie jest bezterminowe” – zaznaczono.

Wcześniej, wywóz dronów opisanych w kategorii 9A012.a.1. nie był możliwy na podstawie krajowego zezwolenia generalnego. Zmiany wprowadzono, powołując się na „wyjątkową sytuację i potrzebę wsparcia Ukrainy”. Zaznaczono, że dotyczy to konkretnego typu produktów podwójnego zastosowania.

Jednocześnie, podmiot korzystający z krajowego zezwolenia generalnego będzie miał obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu.

Czytaj także: Ukraina: Rosjanie zmienili taktykę, by niszczyć systemy obrony powietrznej [+VIDEO]

Decyzja strony polskiej została pozytywnie odebrana na Ukrainie, która ze swojej strony uprościła przepisy dotyczące importu bezzałogowców. Pierwszy wicepremier i minister gospodarki Ukrainy niejednokrotnie podkreślał, że ukraińska armia bardzo potrzebuje dronów, zarówno produkcji krajowej, jak i zagranicznej.
Ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kaczka twierdzi, że decyzja polskiego rządu to efekt pracy przedstawicieli Ukrainy, którzy zabiegali o to, by kraje partnerskie zmieniły przepisy i ułatwiły wywóz bezzałogowców.

„Dziś mamy rezultaty naszej pracy. Decyzja polskiego rządu przyspieszy dostawy dronów na linię kontaktową, wzmocni zdolności obronne Ukrainy i przyspieszy zwycięstwo nad agresorem” – oświadczył Kaczka.

E-prawnik.pl /pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply