Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna ambitny kilkuletni program zbadania, jak Polacy pomagali Żydom podczas II wojny światowej.

Władze Instytutu Pamięci Narodowej są w trakcie wdrażania wielkiego programu, którego celem jest przebadanie zakresu pomocy niesionej Żydom przez Polaków podczas II wojny światowej. Program obejmie miejscowości leżące nie tylko na obszarze współczesnej Polski, ale także na Kresach Wschodnich – podaje PAP.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak powiedział PAP Adam Hlebowicz, p.o. dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN, ambitny plan zebrania informacji o pomocy Żydom w każdej miejscowości jest dziełem wiceprezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy, specjalisty w tym zakresie, a także krewnego rodziny Ulmów, zamordowanej za pomoc niesioną Żydom.

„To jest ogromne przedsięwzięcie, bo mamy skalę kraju, historyków przygotowanych do tej tematyki nie jest znowu tak wiele, ale chcemy to zrobić. Chcemy dotrzeć do każdego powiatu, do każdego miasteczka, wsi, gdzie taka pomoc była udzielana”. – mówił Hlebowicz. Badane będą miejscowości leżące także poza obecnymi granicami Polski. – „Myślimy także o tych terenach, które odeszły od Polski, o kresach wschodnich, o Wileńszczyźnie, ziemi grodzieńskiej, Polesiu, Wołyniu, ziemi lwowskiej, bo tam się działy też na ogromną skalę akcje pomocowe. Wiemy o tym, jak wiele duchowieństwo archidiecezji wileńskiej okazało pomocy ludności żydowskiej” – dodawał.

Hlebowicz przyznaje, że program potrwa kilka lat, lecz zapewnia, że IPN jest przygotowany, by go w pełni zrealizować. Zaapelował także do osób, które mają wiedzę o pomocy niesionej Żydom, o przekazanie IPN-owi swoich dokumentów i świadectw. „Historycy przyjmą te dokumenty, relacje, w jakiejkolwiek postaci, po to byśmy mogli przynajmniej wypełnić to, co w tej chwili jest możliwe, to, co jest jeszcze do odtworzenia” – zapewnia p.o. dyrektora BEN IPN. Jak twierdzi, ostatnio Instytut zaczął otrzymywać dużo takich świadectw od osób, które na ten temat wcześniej milczały, ponieważ uważały poświęcenie swoich rodzin za oczywiste. Zmieniły jednak zdanie pod wpływem zamieszania związanego z nowelizacją ustawy o IPN. Historyk zaznaczał, IPN jest gotów przyjąć relacje z drugiej ręki od osób, które mają wiedzę o pomocy Żydom od zmarłych już rodziców i dziadków.

24. marca, rocznica zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów, jest Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

CZYTAJ TAKŻE: Publicysta „The Guardian”: Polacy ratujący Żydów byli wyjątkami

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz