Podczas wizyty w Wietnamie prezydent Andrzej Duda podkreślił, że tamtejszy rynek i władze są otwarte na polskie towary i inwestycje. Podpisano szereg wzajemnych umów i porozumień, w tym ws. 250 mln euro pożyczki na zakup polskich produktów przez Wietnamczyków.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli swoją wizytę w Wietnamie. Towarzyszyło im 65 polskich przedsiębiorców, którzy biorą udział w forum gospodarczym. We wtorek spotkał się z wietnamskim prezydentem Tran Dai Quangiem.

– Pan prezydent zapewnił mnie o otwartości władz wietnamskich i wietnamskiego rynku dla polskich towarów i polskich inwestycji – powiedział Duda na spotkaniu z mediami po rozmowach z prezydentem Wietnamu.

Wcześniej w obecności Dudy i Quanga podpisano szereg umów i porozumień międzyrządowych. W tym m.in. umowę między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a wietnamskim Ministerstwem Oświaty i Szkolenia Zawodowego o współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego.

Ponadto, podpisano także ramową umowę o współpracy finansowej między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu. W jej ramach Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln euro pożyczki. Ma ona zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów.

O planach podpisania tej umowy, opiewającej na blisko 900 mln złotych, informowano jeszcze przed rozpoczęcie wizyty Dudy w Wietnamie.

– Polska udziela Wietnamowi pożyczki po to, żeby Wietnam kupował dobra w Polsce. Będą w związku z tym zawierane umowy gospodarcze między innymi przez firmę Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych – mówił Prezydent RP jeszcze przed wylotem do Hanoi. Podkreślał też, że wietnamski rynek jest perspektywiczny, a Wietnam to jedno z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych, jeżeli chodzi o ekspansję biznesową z Polski.

Ponadto podpisano również polsko-wietnamskie memorandum ws. porozumienia miedzy resortami rolnictwa i środowiska obu krajów, jak również między polskimi ministerstwami rozwoju i finansów a wietnamskim resortem przemysłu i handlu.

Prezydent Duda podkreślał, że wszystkie podpisane umowy i porozumienia „budują sferę wzajemnych relacji, a także wierzę w to, że ułatwią rozwój kontaktów biznesowych i naukowych pomiędzy naszymi krajami”. Wyraził też przekonanie, że dzięki podpisaniu porozumienia finansowego “w niedługim czasie funkcjonariusze wietnamscy będą mogli korzystać z polskich łodzi dostarczonych przez firmę Cenzin oraz pojazdów strażackich i policyjnych wyprodukowanych przez polską firmę Wiss”. Duda liczy też na większą liczbę wietnamskich studentów na polskich uczelniach, a także na możliwość nauki języka polskiego na Uniwersytecie w Hanoi.

Przeczytaj: Wietnam nie chce rosyjskich baz wojskowych

Czytaj również: Amerykańscy Marines będą ćwiczyć z Wietnamczykami

Podczas rozmów polski prezydent podziękował Quangowi za poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Jednocześnie zapewnił o poparciu kandydatury Wietnamu na tę samą funkcję na lata 2020-2021.

Podczas wizyty w Wietnamie zaplanowano również spotkania Dudy z premierem Nguyen Xuan Phuc oraz z Sekretarzem Generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong.

Przeczytaj: Wietnam-USA: Pojednanie po latach

PAP / dorzeczy.pl / interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply