Premier Litwy Człowiekiem Roku Forum w Krynicy

Zgodnie z oczekiwaniami czołowych polityków PiS, tegoroczną nagrodę Człowieka Roku Forum w Krynicy otrzymał premier Republiki Litewskiej, Saulius Skvernelis, wychwalany m.in. przez premiera Mateusza Morawieckiego.

W środę premier Republiki Litewskiej Saulius Skvernelis otrzymał nagrodę człowieka Roku 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy, przyznawaną osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej. Nagrodę szefowi litewskiego rządu wręczył polski premier Mateusz Morawiecki.

W laudacji na cześć Skvernelisa członek rady programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy Wojciech Wróblewski odwoływał się do historii i, uznając obecne państwo litewskie za kontynuatora Wielkiego Księstwa Litewskiego, mówił o wielowiekowych relacjach tego kraju z Polską.

 

– Chodzi oczywiście o Litwę, z którą przez kilka stuleci tworzyliśmy Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Można powiedzieć, że unia polsko-litewska, będąca wielonarodowym organizmem, rządzącym się demokratycznymi i partnerskimi zasadami współistnienia była swego rodzaju pierwowzorem dla dzisiejszej UE – mówił Wróblewski. Wspólnie doświadczyliśmy okresu wielkości i chwały, a także okresów trudnych i nawet dramatycznych.

Wróblewski powiedział, że dziś Polskę i Litwę więcej łączy, niż dzieli. Chwalił też niegdysiejsze litewskie władze w kontekście zakupu przez PKN Orlen rafinerii w Możejkach, twierdząc, że nie byłoby to możliwe bez ich życzliwości i wsparcia [faktycznie, poza Polakami i Rosjanami nie było wówczas żadnych chętnych nabywców – red.].

Podkreślił też znaczenie porozumienia pomiędzy Orlen Lietuva i Kolejami Litewskimi z sierpnia br., według którego polska spółka ma dalej korzystać z usług litewskiego przewoźnika i rozszerzyć współpracę w związku ze zwiększaniem dostaw diesla z rafinerii w Możejkach do Polski. Zainaugurowano też odbudowę torów kolejowych do łotewskiego Renge, celowo rozebranych przez Litwinów w 2008 roku, dwa lata po tym, jak polski koncern przejął rafinerię w Możejkach. Przypomnijmy, że Litwini uniemożliwili w ten sposób PKN Orlen skorzystanie z atrakcyjnej propozycji współpracy ze strony łotewskiego przewoźnika, zmuszając zarazem polską firmę do korzystania z usług Kolei Litewskich, które narzuciły rafinerii w Możejkach wygórowane taryfy przewozowe. Było to przyczyną kłopotów finansowych polskiej spółki, która przed 2015 r. przynosiła straty.

Według Wróblewskiego, nowe otwarcie współpracy Orlen Lietuva i litewskich kolei to osobista zasługa Skvernelisa. Podkreślił też jego wsparcie ws. transmisji „polskich programów telewizyjnych w południowo-wschodniej Litwie”. Podkreślił także, że premier Litwy ma zasługi w działaniach na rzecz integracji infrastruktury państw bałtyckich z zachodnioeuropejską siecią energetyczną i transportową.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Po otrzymaniu nagrody Skvernelis wygłosił przemówienie, w którym również odwoływał się do „wspólnej historii” Polski i Litwy, przypominając też, że Polska i Litwa miały gorsze relacje.

Stosunki między sąsiadami muszą być równoprawne, z poszanowaniem dla siebie nawzajem – mówił litewski premier. – Ja jako szef rządu, jako człowiek, pragnę i uczynię wszystko, żeby stosunki między naszymi krajami były ciepłe, przyjazne, sąsiedzkie i strategiczne. (…) Bądźmy razem, rozmawiajmy ze sobą, a wtedy zostaniemy usłyszani.

Skvernelis dziękował również premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Szef polskiego rządu w swoim przemówieniu podkreślał swoje dobre relacje z szefem litewskiego rządu. Nawiązał do swojej wizyty na Litwie, gdy jeszcze jako wicepremier wspólnie ze Skvernelisem otwierał most energetyczny.

– Chcę wyrazić bardzo ogromną radość, że dzięki Sauliusowi te mosty pomiędzy Polską a Litwą są naprawdę coraz szersze, coraz bardziej stabilne – mówił Morawiecki. – Dzisiaj mogę powiedzieć, że ta historia się coraz lepiej układa i jest to bardzo piękne uczucie, że Polacy jadąc na Litwę czują się coraz bardziej jak u siebie w domu i Litwini przyjeżdżając do Polski czują się coraz bardziej jakby byli u siebie w domu. Że potrafimy te wspólne różne problemy coraz lepiej rozwiązywać.

Morawiecki podkreślił też, że wspólne sukcesy gospodarcze obu państw nie byłyby możliwe bez Sauliusa Skvernelisa:
– To jest jego osobista zasługa, zaangażował się w te relacje i rzeczywiście one zmierzają w bardzo dobrym kierunku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Według relacji medialnych, w żadnym z wystąpień ze strony polskiej w zasadzie nie poruszono kwestii stosunku władz litewskich do Polaków na Litwie.

W Krynicy miało również miejsce spotkanie premierów Polski i Litwy. Rozmawiano na nim o wspólnych projektach energetycznych, transportowych, współpracy gospodarczej, jak również o kwestiach dotyczących mniejszości narodowych. Morawiecki i Skvernelis zobowiązali się do utworzenia Centrum Kultury Litewskiej w Suwałkach i sprawnego rozwiązania problemu lokum dla wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku. W rozmowie z mediami Skvernelis ocenił, że przyznana mu nagroda to ocena pracy obecnego litewskiego rządu. Jego zdaniem wskazuje to, że wiele spraw w relacjach polsko-litewskich udało się ruszyć z martwego punktu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Na początku stycznia br., tuż przed upływem wyznaczonego terminu, Litwa zapłaciła karę za demontaż torów z Możejek do Renge. Wcześniej, w październiku 2017 roku Komisja Europejska nałożyła na litewskie koleje karę w wysokości prawie 28 milionów euro. Była to konsekwencja skargi, którą polski koncern złożył do KE w związku z rozebraniem przez LG części torów po to, by zmusić Orlen do korzystania z usług LG po zawyżonych cenach. Zdaniem unijnych władz doszło do złamania przepisów o ochronie konkurencji.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Po co nam Litwa?

Już wczoraj część czołowych polityków PiS wypowiadała się z uznaniem o premierze Republiki Litewskiej. M.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który otwarcie mówił, że Człowiekiem Roku Forum w Krynicy powinien zostać właśnie Skvernelis. Jak twierdził, współpraca Polski z Litwą układa się coraz lepiej, m.in. za sprawą Skvernelisa, a „Polacy mieszkający na Litwie też skorzystają z tej naszej współpracy”.

Wśród komentarzy w mediach społecznościowych pojawiły się wówczas ironiczne opinie, że byłaby to dla szefa litewskiego rządu „nagroda” za konsekwentne nierealizowanie praw Polaków mieszkających na Litwie.

Przeczytaj: Nowy litewski rząd chce wykpić się trikiem w sprawie pisowni nazwisk Polaków

Czytaj również: Litwa: konserwatyści uderzają w polskie szkoły – chcą nauczania większości przedmiotów po litewsku

– Byłoby to logiczne – skomentował na Twitterze poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego. – Rząd uderza w organizacje polskiej mniejszości na Litwie i pacyfikuje walkę o prawa naszych rodaków w tym kraju w imię neo-jagiellońskiej utopii.

– W kwestii kresowej obecna ekipa PiS to świadomi, konsekwentni, realni zdrajcy interesu narodowego – podsumował Winnicki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Przeczytaj:Winnicki: przewodniczący litewskiego parlamentu mówił nieprawdę nt. sytuacji Polaków na Litwie

Czytaj także: Robert Winnicki wystosował apel do polskich parlamentarzystów ws. sytuacji polskiej mniejszości na Wileńszczyźnie

Litewski premier wcześniej chwalił się, w rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, że Polacy z Wileńszczyzny dysponują siecią szkół z polskim językiem wykładowym, aczkolwiek nasi rodacy zaznaczają, że liczba tych szkół, wskutek reformy oświatowej przeprowadzonej przez litewski rząd w 2011 roku, ciągle maleje oraz pogarsza się sytuacja ich uczniów.

PRZECZYTAJ: Polityka PiS-u wobec Polaków na Litwie – w poszukiwaniu granic łajdactwa

Rmf24.pl / zw.lt / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    To pewnie w nagrodę za “dobre’traktowanie Polaków na Litwie.Ten nierząd chce depolonizacji Litwy i wspiera ich polityków przeciwko tam mieszkającym Polakom.Pewnie kolejnym “człowiekiem roku” dla tej chałastry zostanie szef banderowskiego ipn czyli Wjatrowycz .

  2. arczi
    arczi :

    “Swoimi działaniami Okińczyc szkodził Orlenowi, w czyim interesie? Czy tylko swoim, dla zysku, czy też sił zewnętrznych? Czy w obu „interesach” na raz. Jedno jest pewne, ujawnione nagrania w warszawskiej restauracji pokazują prawdziwą twarz mecenasa, sygnatariusza i biznesmena w jednej osobie i na pewno nie jest to twarz żony Cezara. Natomiast po tych wszystkich szkodliwych dla Polski i Orlen Lietuva działaniach, jego dzisiejszy szef Michał Rudnicki daje zarobić Okińczycowi poprzez zamieszczanie reklamy firmy na jego portalu ZW, wywołuje to śmiech politowania.”
    O podejrzanym “biznesie” i “biznesmenie” Cz. Okińczycu interesujący artykuł na portalu:
    http://mojekresy.pl/okinczyc-szkodzil-orlenowi-w-czyim-interesie