Rząd uderza w organizacje polskiej mniejszości na Litwie i pacyfikuje walkę o prawa naszych rodaków w tym kraju w imię neo-jagiellońskiej utopii – uważa poseł Robert Winnicki, komentując propozycję Marszałka Senatu ws. nagrody dla premiera Litwy.

Jak informowaliśmy, zdaniem Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy powinien otrzymać premier Litwy, Saulius Skvernelis. Jak twierdzi, że współpraca Polski z Litwą układa się coraz lepiej, m.in. za sprawą Skvernelisa, a „Polacy mieszkający na Litwie też skorzystają z tej naszej współpracy”.

– To wspaniały człowiek, bardzo interesujący, a również niezwykle pozytywnie  nastawiony do współpracy z Polską – chwalił litewskiego premiera Karczewski.

Przeczytaj: Skvernelis: Kaczyński patrzy na Litwę jak na przyjazne państwo

Wśród komentarzy w mediach społecznościowych pojawiły się ironiczne opinie, że byłaby to dla szefa litewskiego rządu „nagroda” za konsekwentne nierealizowanie praw Polaków mieszkających na Litwie.

Przeczytaj: Nowy litewski rząd chce wykpić się trikiem w sprawie pisowni nazwisk Polaków

Czytaj również: Litwa: konserwatyści uderzają w polskie szkoły – chcą nauczania większości przedmiotów po litewsku

– Byłoby to logiczne – skomentował na Twitterze poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego. – Rząd uderza w organizacje polskiej mniejszości na Litwie i pacyfikuje walkę o prawa naszych rodaków w tym kraju w imię neo-jagiellońskiej utopii.

Przeczytaj: Wiceszef MSZ: w polskich środowiskach na Litwie pojawiają się elementy tradycji sowieckiej

– W kwestii kresowej obecna ekipa PiS to świadomi, konsekwentni, realni zdrajcy interesu narodowego – podsumował Winnicki.

Przeczytaj: Winnicki: przewodniczący litewskiego parlamentu mówił nieprawdę nt. sytuacji Polaków na Litwie

Czytaj także: Robert Winnicki wystosował apel do polskich parlamentarzystów ws. sytuacji polskiej mniejszości na Wileńszczyźnie

Litewski premier wcześniej chwalił się, w rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, że Polacy z Wileńszczyzny dysponują siecią szkół z polskim językiem wykładowym, aczkolwiek nasi rodacy zaznaczają, że liczba tych szkół, wskutek reformy oświatowej przeprowadzonej przez litewski rząd w 2011 roku, ciągle maleje oraz pogarsza się sytuacja ich uczniów.

PRZECZYTAJ: Polityka PiS-u wobec Polaków na Litwie – w poszukiwaniu granic łajdactwa

Twitter.com / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. mariusz67
  mariusz67 :

  Bardziej niepokoi szaleństwo urzędasów pokroju Falkowskiego, Dzieciołowskiego, Przełomiec, Romaszewskiej-Guzy. Oni jednoznacznie uderzają w Polaków Kresowych. Zamiast pomagać, szczują na uczciwych ludzi i związek. A sypią pieniędzmi na media prawdopodobnego agenta KGB Okińczyca. To istne wariactwo, totalna kompromitacja “dobrej zmiany” w tematyce wschodniej.

 2. arczi
  arczi :

  “Swoimi działaniami Okińczyc szkodził Orlenowi, w czyim interesie? Czy tylko swoim, dla zysku, czy też sił zewnętrznych? Czy w obu „interesach” na raz. Jedno jest pewne, ujawnione nagrania w warszawskiej restauracji pokazują prawdziwą twarz mecenasa, sygnatariusza i biznesmena w jednej osobie i na pewno nie jest to twarz żony Cezara. Natomiast po tych wszystkich szkodliwych dla Polski i Orlen Lietuva działaniach, jego dzisiejszy szef Michał Rudnicki daje zarobić Okińczycowi poprzez zamieszczanie reklamy firmy na jego portalu ZW, wywołuje to śmiech politowania.”
  O podejrzanym “biznesie” i “biznesmenie” Cz. Okińczycu interesujący artykuł na portalu:
  http://mojekresy.pl/okinczyc-szkodzil-orlenowi-w-czyim-interesie