Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz ogłosił, że Polska uznaje Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Czaputowicz ogłosił w poniedziałek w Brukseli, że “Polska uznaje Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli”, wycofując tym samym uznanie dla Nicolasa Maduro. Nasz kraj jest jednym z dwunastu państw członkowskich Unii Europejskiej, które uznały wenezuelskiego opozycjonistę za głowę państwa. Podobnie uczyniły rządy Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii, Austrii, Danii, Łotwy, Niemiec, Holandii i Litwy.

Dwanaście państw UE wycofało uznanie dla Maduro po tym gdy odrzucił on ultimatum przedstawione 26 stycznia przez reprezentantów Francji, Hiszpanii i Niemiec. Domagali się oni ogłoszenia przez Maduro terminu nowych wyborów prezydenckich do 3 lutego i deklarowali uznanie Guaido w roli głowy państwa jeśli urzędujący prezydent nie rozpisze przedterminowych wyborów. Maduro już wcześniej ogłosił, że nie zamierza spełnić żądań europejskich państw. Natomiast w czasie sobotniego wiecu w Caracas, który zgromadził wiele tysięcy jego zwolenników, urzędujący prezydent zaproponował przedterminowe wybory do Zgromadzenia Narodowego, którego przewodniczącym jest Guaido.

23 stycznia Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli w czasie manifestacji zwolenników opozycji. Natychmiast został uznany za głowę państwa przez USA, a za nimi Kanadę i znaczną część państw Ameryki Łacińskiej.

polsatnews.pl/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Willgraf
  Willgraf :

  Polska nie uznaje ! …uznaje to nielegalny rząd III RP opierający się o założenia rozbioru Polski przez żydów zawarte przy okrągłym stole i nielegalna Konstytucje z 1997 oku
  Legalny Rząd II RP nie popiera samozwańczego USraelskiego pachołka podającego sie za prezydenta Wenezueli !

 2. turkuc_podjadek
  turkuc_podjadek :

  Ciekaw jestem kiedy ktoś na świecie uzna, że PiS + Duda są nielegalnym reżimem, zajuma nasze złoto oraz zablokuje wszelkie nasze finanse i ogłosi, że… odda jak uznamy za prawowite władze jakiegoś Włodka Siekierę spod Bodzychowa. Co ciekawsze obecne “polskie” władze pewnie to uznają, w końcu uznają każdą bzdurę byle jankesom się podlizać.