Pakistański wymiar sprawiedliwości oskarżył Imrana Khana o ujawnienie tajemnicy państwowej. Zarzut ten zwiększa skalę problemów prawnych, z którymi boryka się popularny były premier od czasu swojej dymisji w kwietniu 2022 r.

„Został dzisiaj postawiony w stan oskarżenia i otwarcie odczytano zarzuty” – powiedział w poniedziałek Shah Khawar z Federalnej Agencji Śledczej Pakistanu. Khawar przekazał tę infomację przed więzieniem Adiala w Islamabadzie, gdzie przetrzymywany jest Khan, poinformowała we wtorek, za pakistańskim nadawcą Geo TV, Al Jazeera.

Były zastępca Khana, Shah Mahmood Qureshi, również został oskarżony o ujawnienie tajemnicy państwowej. Rzecznik partii Khana Pakistan Tehreek-e Insaf (PTI) powiedział, że mężczyznom postawiono zarzuty na podstawie ustawy o tajemnicy urzędowej z czasów kolonialnych w ramach postępowania prowadzonego przez sąd za zamkniętymi drzwiami, dodając, że orzeczenie będzie „kwestionowane”.

Prawnicy byłego premiera twierdzą, że najnowszy zarzut ujawnienia tajnych informacji grozi surowąkarą – 14 latami pozbawienia wolności, a w skrajnym przypadku – karą śmierci.

„Nie poddawajcie się” – Khan przekazał swoim zwolennikom w oświadczeniu na początku tego miesiąca.Na każdym forum wznoście swój głos przeciwko tej nie wybranej, drapieżnej grupie i jej zwolennikom i żądajcie uczciwych i przejrzystych wyborów w kraju” – zacytowała Al Jazeera.

W sobotę główny rywal polityczny Khana, trzykrotny były premier Nawaz Sharif, wrócił do Pakistanu, kończąc czteroletni okres emigracji. Będzie ubiegać się o powrót do polityki w wyborach w styczniu 2024 r. Chociaż Sharifowi również nie wolno brać udziału w wyborach, analitycy uważają, że przeszkody prawne zostaną prawdopodobnie usunięte w ramach zakulisowego porozumienia między jego partią a armią.

Rozwiązanie parlamentu przez Khana 3 kwietnia 2022 r. zostało uznane przez Sąd Najwyższy za niezgodne z konstytucją, a tydzień później Khan został odsunięty od władzy parlamentarnym wotum nieufności. Polityk uznał działania przeciwików za nielegalne i rozpoczął mobilizować swoich zwolenników do wystąpień ulicznych.

W zamachu z 3 listopada 2022 r. Khan został ranny w nogę. Byłego polityka ostrzelano, gdy stał na dachu zmodyfikowanej ciężarówki kontenerowej, w czasie manifestacji pod hasłem przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Szef PTI został aresztowany 9 maja przez sąd w Islamabadzie w związku ze sprawą korupcyjną. Tysiące jego zwolenników protestowało wówczas w całym kraju. Splądrowano mienie publiczne i prywatne, a obiekty wojskowe i pomniki były szczególnym celem gniewu protestujących. Rząd twierdzi, że były to wystąpienia zaplanowane przez partię. PTI zaprzeczył zarzutom i oskarżył rząd o polowanie na czarownice.

W sierpniu Khan trafił do aresztu.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply