Nagła zmiana premiera Pakistanu

Parlament Pakistanu przegłosował w niedzielę wotum nieufności dla premiera Imrana Khana. W poniedziałek powołał jego następcę.

Na stanowisko szefa rządu Pakistanu wybrany został w poniedziałek Shehbaz Sharif, podał portal publicznego nadawcy brytyjskiego BBC. To właśnie Sharif miał być jednym z głównych organizatorów większości, która w Zgromadzeniu Narodowym Pakistanu zwróciła się przeciwko Imranowi Khanowi. Sharif nie porządzi zbyt długo w obecnej kadencji. Następne wybory parlamentarne powinny odbyć się do sierpnia 2023 r.

Obalenie Khana poprzedzone zostało dramatyczną grą premiera. Ogłosił rozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów. Rozpatrując wniosek opozycji w tej sprawie, pakistański Sąd Najwyższy uznał działanie premiera za niekonstytucyjne i zdecydował, że obecna izba może głosować nad wnioskiem o odwołanie premiera.

Deputowani z ramienia partii Khana zbojkotowali głosowanie nad wotum nieufności i manifestacyjnie opuścili nie tylko salę plenarną, wielu z nich złożyło rezygnację z mandatu parlamentarzysty.

Shehbaz Sharif był dotychczas w cieniu swojego starszego brata, Nawaza Sharifa, który trzykrotnie pełnił funkcję premiera. Podczas gdy Nawaz otwarcie krytykował armię po odsunięciu go od władzy, Szehbaz był w stosunku do wpływowych w Pakistanie wojskowych ostrożny.

Podobnie jak jego brat, Shehbaz również stanął w obliczu zarzutów o korupcję i spędził za rządów Khana pewien okres w areszcie. Do dziś utrzymuje, że zarzuty były motywowane politycznie.

Zwolennicy Imrana Khana uważają klan Sharifów za część „starego Pakistanu”, przeciw któremu wystąpił ich lider, była gwiazda krykieta, sportu niezwykle popularnego w Pakistanie. Następca oskarżył Khana  o złe zarządzanie gospodarką i powiedział, że przywrócenie jej na właściwe tory będzie ogromnym wyzwaniem dla nowego rządu.

W dużych miastach Pakistanu doszło do manifestacji zwolenników Khana. On sam przedstawia swoje odwołania jako inspirowane przez USA, którym nie odpowiadała polityka Khana wobec Chin, Rosji i Afganistanu.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply