Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier uznał drugą nitkę gazociągu Nord Stream za projekt biznesowy będący w interesie Niemiec.

W wywiadzie dla gazety Welt am Sonntag” minister gospodarki wywodzący się z partii Angeli Merkel – CDU zdecydowanie bronił projektu drugiej nitki gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego. „Przede wszystkim po pierwsze, każde państwo ma prawo wolnego utrzymywania takich relacji ekonomicznych i handlowych jakie uważa za korzystne” – powiedział Altmaier. Projekt Nord Stream 2 scharakteryzował jako prowadzony przez prywatne firmy zachodnie w interesie Niemiec.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Niemiecki minister cieszył się z porozumienia z Francją, która w pewnym momencie groziła poparciem dla środków prawnych, które mogłyby zablokować Nord Stream 2. „Wspólnota niemiecko-francuska zdała egzamin. To bardzo ważny rezultat” – powiedział Altmaier, jednocześnie oceniając krytykę pod adresem projektu, formułowaną między innymi przez władze Polski, jako „motywowaną ideologicznie”. Jeszcze ostrzej niemiecki minister odpowiedział na zarzuty prezydenta USA Donalda Trumapa, oskarżającego Niemcy o uzależnianie siebie i Europy od niemieckiego gazu – „Nigdy nie daliśmy się zaszantażować i w przyszłości też tak nie będzie”.

Altmaier podkreślił jednak także, że liczy na to, iż Amerykanie i Rosjanie „dojdą do porozumienia”. Jednocześnie wzywał też Amerykanów do współdziałania z państwami europejskimi, bo tylko wówczas Moskwa „weźmie pod uwagę” uwagi zachodu.

welt.de/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz