W sobotę doszło do spotkania szefów MSZ Rosji i Niemiec. Dyskutowano o sytuacji w Syrii, „formacie normandzkim” w sprawie Donbasu i Nord Stream II. Notatkę na ten temat wypuściło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Siergiej Ławrow i Heiko Maas rozmawiali w kuluarach 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Ministrowie zjedli śniadanie razem z przedstawicielami rosyjskich i niemieckich środowisk biznesowych, po którym odbyło się spotkanie dwustronne.

Rosyjskie MSZ podało, że spotkanie z biznesmenami pozytywnie wpłynęło na starania rosyjskiego rządu o stworzenie korzystnego klimatu biznesowego i inwestycyjnego w Rosji. Nacisk w dyskusji był położony na „gospodarczej agendzie relacji rosyjsko-niemieckich”, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości rozwoju kontaktów inwestycyjnych i w sferze produkcji, w tym tworzenia możliwości eksportowych na rynkach krajów trzecich.

Szczególną uwagę zwrócono na projekty w sektorze energetycznym – w szczególności kontynuację budowy gazociągu Nord Stream-2 – oraz rozwój dialogu między Euroazjatycką Unią Gospodarcza i Unią Europejską z myślą o stworzeniu warunków do utworzenia wspólnej przestrzeni gospodarczej i humanitarnej od Lizbony do Władywostoku” – podkreśla resort.

Ławrow i Mas ogłosili również plany współpracy i nowych wspólnych projektów ekonomicznych w latach 2020-2022, gdy zakończą się partnerstwa na lata 2018-2020.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podczas spotkania dwustronnego ministrowie rozmawiali o deeskalacji sytuacji w syryjskiej prowicji Idlib, gdzie obecnie trwa ofensywa wojsk rządowych, co doprowadziło to do wzrostu napięć z Turcją, która dozbraja rebeliantów. 

CZYTAJ TAKŻE: Syryjscy rebelianci zestrzelili kolejny syryjski rządowy śmigłowiec

Szczególną uwagę szefowie MSZ Rosji i Niemiec poświęcili uregulowaniu konfliktu w Libii. Rosja wspiera w nim gen. Haftara, którego jednostki kontrolują większość wschodniej i południowej Libii. W Berlinie w styczniu zorganizowano konferencję pokojową, której uczestnicy zobowiązali się do przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni i zaprzestania militarnego wsparcia walczących stron.

CZYTAJ TAKŻE: Berlin: Osiągnięto porozumienie w sprawie Libii

Strony podczas rozmów „wymieniły opinie na temat prowadzenia prac w ramach formatu normandzkiego, dotyczącego uregulowaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy, na podstawie decyzji szczytu w Paryżu 9 grudnia 2019 roku” – głosi komunikat MSZ. W Paryżu w grudniu rozmawiali prezydenci Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, czyli tzw. czwórki normandzkiej.

CZYTAJ TAKŻE: Co postanowiono w Paryżu? Prezentujemy tłumaczenie dokumentu końcowego

CZYTAJ TAKŻE: Zaprezentowano plan pokojowy dla Ukrainy. Ukraińskie media oburzone

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, w poniedziałek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych oświadczył, że Rosja ukończy budowę gazociągu Nord Stream 2 bez względu na ewentualne sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych.

W trwającej do niedzieli dorocznej 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa bierze udział ponad 500 wysokiej rangi przedstawicieli polityki, gospodarki, nauki i ruchów obywatelskich z całego świata. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Kresy.pl / mid.ru

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz