Politico: Amerykanie wyślą Strykery na Ukrainę

Stany Zjednoczone przygotowują się do ogłoszenia w piątek dużego nowego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy, które według Politico ma zawierać kołowe wozy opancerzone Stryker.

Jak poinformował w środę portal Politico powołując się na trzech anonimowych urzędników amerykańskich, Stany Zjednoczone przygotowują się do ogłoszenia w piątek dużego nowego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy, które ma zawierać kołowe wozy opancerzone Stryker.

Podczas gdy następna transza będzie obejmować dodatkową artylerię, amunicję i wozy opancerzone – prawdopodobnie opancerzone wozy bojowe Stryker – nie oczekuje się, że USA przekaże czołgi M1 Abrams, powiedzieli urzędnicy, którzy mówili pod warunkiem zachowania anonimowości. Pakiet prawdopodobnie będzie zawierał pewną liczbę Strykerów, ośmiokołowych opancerzonych pojazdów bojowych zbudowanych przez General Dynamics Land Systems.

Politico podkreśla, że w połączeniu z Bradleyami, dostawy Strykerów mogą być zapowiedzią przekazania Ukrainie zachodnich czołgów. „Jest dziwna wymiana zdań z Europejczykami, gdzie za każdym razem, kiedy ktoś o to pyta, Europejczycy mówią 'cóż, wiecie, USA powinny pójść pierwsze’. I administracja mówi 'My chcemy, by Europejczycy ruszyli pierwsi, albo chcemy to zrobić razem’. A Ukraińcy po prostu mówią: 'na litość boską, po prostu dajcie nam czołgi'” – mówi jedno ze źródeł zaznajomionych ze sprawą.

Zobacz także: Politico: Polska i Francja naciskają na Niemcy. Chodzi o Leopardy dla Ukrainy

Jednak, jak wskazują źródła portalu, ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Rzecznicy Pentagonu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA nie potwierdzili, ani nie zaprzeczyli doniesieniom portalu.

Stryker to kołowy wóz bojowy. Ustępuje pod względem uzbrojenia już przekazywanym Ukrainie Bradleyom, lecz góruje pod tym względem nad transporterami opancerzonymi M113 oraz pojazdami Humvee. Rodzimą wersję tych pojazdów przekazała Ukrainie Kanada. Obiecała w sumie wysłanie 39 egzemplarzy.

Jak pisaliśmy, prezydent USA podpisał ustawę budżetową na kolejny rok, zakładającą wydatki na poziomie blisko 1,7 biliona dolarów. Stany Zjednoczone przekażą 45 mld dolarów na pomoc gospodarczą i wojskową dla Ukrainy oraz sojuszników w NATO.

Kresy.pl/Politico

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • r2d2
   r2d2 :

   Rosja jest atakującym a Ukraina broniącą stroną konfliktu. Rosja (dawniej ZSRR) napadała na sąsiada tak jak napadła na Osetię czy Abchazję, to zrozumiałe jeżeli przyjąć że Rosja to państwo agresywne.
   Gdyby Polska miała w 1939 takie wsparcie gdy napadli na nas Ruscy z Niemcami prawdopodobnie obronili byśmy siebie i przedstawicieli innych narodów mieszkających w Polsce przed Niemieckimi i Ruskimi obozami śmierci.

  • elbezet
   elbezet :

   Każda wojna, np. także ta z Irakiem o „mobilne laboratoria” to okazja do zarobku dla firm produkujących „meble dla Pokoju”.
   Przy okazji wymienia się „meble” na nowsze – za „meble” stare i nieużywane trzeba zapłacić tzw. „recykling”.
   W czasie wojny te koszty (recykling) odpadają z zysku tych firm.
   Proste?

   • r2d2
    r2d2 :

    Ależ oczywiście że TAK. Wojna to najlepszy „interes” który służy do obrony ale także do napaści.
    USA wywołały wiele konfliktów w celu grabieży i podporządkowania sobie innych tak jak to robiło ZSRR (dzisiejsza i wcześniejsza Rosja), Niemcy, Francja, Hiszpania i inne kraje kolonialne.