Europejski Banki Inwestycyjny zatwierdził finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,59 mld euro – przekazała szefowa KE Ursula von der Leyen w poniedziałek na Twitterze.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przekazała na Twitterze, że “EBI, przy wsparciu budżetowym UE, zatwierdził finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,59 mld euro, przy czym 1 mld euro ma zostać natychmiast przekazany. Pomoże to odbudować infrastrukturę i wznowić działanie usług. I wspierać przyszłe projekty energetyczne, transportowe i edukacyjne”.

PAP zwraca uwagę, że to drugi pakiet pomocy, który ma pomóc we wznowieniu i ponownym uruchomieniu najbardziej krytycznej infrastruktury, wzmocnieniu odporności kraju oraz utrzymaniu stabilności gospodarczej.

“W dalszym ciągu utrzymujemy regularne kontakty z rządem Ukrainy, aby w razie potrzeby elastycznie pomagać. To kwestia inwestycji w przyszłość Ukrainy, przyszłość Europy i przyszłość wolnego świata” – oświadczyła wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, która odpowiada za operacje na Ukrainie.

Jak informowaliśmy, Komisja Europejska potwierdziła w lipcu, że UE szykuje kolejną kilkumiliardową transzę pomocy finansowej dla Ukrainy. Nowa transza to łącznie 8 mld euro. Z kolei w czerwcu Rada Europejska podjęła decyzję o udzieleniu Ukrainie pomocy makrofinansowej w wysokości do 9 mld euro.

Zobacz także: Ukraińcy oferują Polsce odbudowę miast, których nie kontrolują. Niemcy dostali bardziej realistyczną ofertę

pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply