Ukraina straciła nadzieję na otrzymanie pomocy wojskowej w postaci samolotów – wynika ze słów jej prezydenta.

Jak zauważył ukraiński portal Strana.ua, Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że Ukraina nie oczekuje już na pomoc wojskową z zagranicy w postaci samolotów, natomiast oczekuje systemów obrony powietrznej.

Opisywana wypowiedź ukraińskiego prezydenta padła podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Micheálem Martinem, który przyjechał z wizytą do Kijowa.

„…bezpieczeństwo nieba wciąż jest priorytetem. I już nikt nie oczekuje tego czy innego lotnictwa, ale wszyscy liczymy i mamy potwierdzenie, na razie teoretycznie, ale liczymy na przybycie na Ukrainę potężnych systemów obrony przeciwlotniczej” – powiedział Zełenski.

Władze Ukrainy praktycznie od początku rosyjskiej inwazji domagały się, by kraje zachodnie dostarczyły im m.in. samoloty bojowe. W tym kontekście, już pod koniec lutego, w sprawie pojawił się polski wątek. 8 marca polskie MSZ zaproponowało wysłanie polskich MiG-29 do bazy w Ramstein i bezpłatne przekazanie ich Amerykanom, w domyśle w celu przekazania Ukrainie, w zamian za możliwość kupna samolotów o analogicznej charakterystyce. Pentagon uznał, że jest to propozycja „nie do zaakceptowania”. 10 marca gazeta Wall Street Journall napisała, że ostateczną decyzję o odrzuceniu polskiej oferty przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 podjął prezydent USA Joe Biden obawiając się, że dostawa samolotów „sprowokuje Władimira Putina” i zagrozi eskalacją wojny.

W maju pojawiły się doniesienia medialne o tym, że Polska przekazała Ukrainie praktycznie cały swój zapas części zamiennych i uzbrojenia do myśliwców MiG-29. „Dzięki temu [Ukraińcy] mogą odtwarzać zdolność bojową myśliwców, które mają u siebie” – pisał wówczas Onet. W tym samym miesiącu portal „Defense Express” napisał, że Ukraina mogła otrzymać z Bułgarii 8 – 14 samolotów szturmowych Su-25, które zostały dostarczone formalnie jako „części zamienne”.

Przypomnijmy, że w niedzielę premier Słowacji Eduard Heger powiedział, że sprawa ewentualnego przekazania Ukrainie słowackich MiG-29 wciąż jest aktualna.

Kresy.pl / strana.today

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz