Polska przekazała Ukrainie praktycznie cały swój zapas części zamiennych i uzbrojenia do myśliwców MiG-29 – twierdzi portal Onet.pl.

W opublikowanym w piątek na portalu Onet.pl artykule napisano, że ukraińskie lotnictwo może odtwarzać zdolność bojową swoich myśliwców dzięki częściom zamiennym i uzbrojeniu z Polski.

(…) jak wynika z informacji Onetu, Polska przekazała Ukrainie praktycznie cały swój zapas części zamiennych i uzbrojenia do samolotów MiG-29. Dzięki temu mogą odtwarzać zdolność bojową myśliwców, które mają u siebie” – czytamy w artykule. Dodajmy, że zostało to zauważone i odnotowane przez media ukraińskie.

 

Cytowany w tekście gen. Tomasz Drewniak, były dowódca polskich sił powietrznych powiedział, że co prawda na Ukrainę nie trafiły żadne dodatkowe samoloty bojowe, „ale mogły trafić części zamienne i uzbrojenie”.

Z kolei Łukasz Pacholski, dziennikarz i ekspert lotniczy ZBIAM.pl powiedział, że „na tę chwilę państwa Europy wspierają Ukrainę częściami zamiennymi i amunicją do poradzieckich maszyn, co skutkuje wyższą gotowością operacyjną jej lotnictwa”. Twierdzi zarazem, że w ramach kolejnego etapu Ukraińcy powinni otrzymywać sprzęt „już typowo NATO-wski”.

Niedawno pisaliśmy, że szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow chce, by ukraińscy piloci byli wkrótce szkoleni na zachodnich myśliwcach. Jego zdaniem, ukraińscy piloci powinni nauczyć się obsługiwać amerykańskie samoloty A-10 Thunderbolt, a także myśliwce F-15 i F-16. Ukraiński minister obrony wymienił także wyprodukowany w Szwecji samolot Saab JAS 39 Gripen. „Ten czas na pewno nadejdzie” – powiedział Reznikow i dodał, że „negocjacje w tej sprawie już trwają”.

Wcześniej, pod koniec kwietnia br., do Waszyngtonu przybyła grupa ukraińskich parlamentarzystów i adwokatów pod przewodnictwem deputowanej Ołeksandry Ustinowej. Ukraińcy naciskali na członków Kongresu USA i administracji prezydenta Joe Bidena, aby dostarczyć Ukrainie myśliwce F-15 i F-16.

Czytaj także: Brytyjski minister wraca do koncepcji przekazania Ukraińcom polskich MiG-29

Onet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz