Ministerstwo spraw zagranicznych RP oświadczyło we wtorek, że Polska jest gotowa wysłać samoloty MiG-29 do bazy w niemieckim Ramstein i przekazać je do dyspozycji Amerykanów.

MSZ wydało we wtorek oświadczenie “w związku z wypowiedzią Sekretarza Stanu USA w sprawie przekazania samolotów Ukrainie”. Czytamy w nim, że władze RP “gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki”. Decyzję podjęto po konsultacjach między rządem a prezydentem RP.

Polska oczekuje, że USA sprzedadzą jej używane samoloty o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do ustalenia warunków zakupu tych maszyn.

Rząd RP wezwał inne państwa NATO posiadające samoloty MiG-29, by postąpiły w podobny sposób.

Przypomnijmy, że w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w programie „Face The Nation”, że Stany Zjednoczone dały „zielone światło” państwom NATO, jeśli zdecydują się dostarczyć myśliwce Ukrainie, by pomóc jej w odpieraniu rosyjskiej inwazji.

Wcześniej w niedzielę Blinken poinformował, że Stany Zjednoczone pracują nad umową z Polską na dostawę odrzutowców na Ukrainę. „Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeśli Warszawa zdecyduje się przekazać swoje myśliwce na Ukrainę” – powiedział podczas wizyty w Mołdawii. „Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty” – poinformował Blinken na konferencji prasowej.

W poniedziałek sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że Stany Zjednoczone nie sprzeciwiają się wysyłaniu przez Polskę niektórych swoich myśliwców na Ukrainę, ale dostrzegają pewne wyzwania logistyczne związane z taką operacją. “To jest suwerenna decyzja Polski. My w żadnym stopniu nie jesteśmy przeciwni, by Polska przekazała samoloty Ukrainie (…) ale istnieje wiele praktycznych problemów, w tym na przykład, w jaki sposób te samoloty miałyby zostać przekazane” – powiedziała Psaki podczas konferencji prasowej.

Cytowane wypowiedzi strony amerykańskiej spotkały się w Polsce z komentarzami, że USA “umywają ręce” w sprawie przekazania Ukrainie samolotów wojskowych.

Kresy.pl / gov.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    “Polscy patrioci” bardzo chcieliby podjąć bezpośrednią walkę z Rosją. Dlaczego zatem nie przenoszą się na Ukrainę zamiast nadal podnosić tylko wrzask. Pamiętam słowa Becka “nie oddamy guzika od koszuli” wypowiedziane przed jego ucieczką do Rumunii, oczywiście wraz ze wszystkim swoimi koszulami.