Szwedzki rząd podjął decyzję o wydaniu Turcji mężczyzny poszukiwanego za oszustwo. To pierwszy taki przypadek od czasu, gdy Turcja zażądała ekstradycji pewnej liczby osób w zamian za umożliwienie Szwecji formalnego ubiegania się o członkostwo w NATO - podaje agencja Reutera.

Rząd Szwecji poinformował w czwartek o podjęciu decyzji o ekstradycji do Turcji trzydziestokilkulatka poszukiwanego za oszustwa. To pierwszy znany przypadek takiej decyzji po zawarciu przez Finlandię i Szwecją umowy z Turcją znoszącej jej weto odnośnie NATO-wskich aspiracji obu skandynawskich państw.

Turcja cofnęła swoje weto w sprawie przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO w czerwcu br. po tygodniach napiętych negocjacji, podczas których Ankara oskarżyła Skandynawów o ukrywanie bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Sejm Łotwy uznał działania wojsk rosyjskich przeciwko Ukrainie za prowadzone między innymi środkami terrorystycznymi.

Sejm Łotwy zatwierdził w czwartek uchwałę „O ukierunkowanych atakach wojskowych Rosji na ludność cywilną i przestrzeń publiczną na Ukrainie”. Dokument mówi o rosyjskiej przemocy skierowanej przeciwko ludności cywilnej, realizowanej w celu osiągnięcia celów politycznych. Łotewscy parlamentarzyści określili to mianem terroryzmu, a samą Rosję mianem państwa wspierającego terroryzm, poinformował portal Delfi.lv.

Łotewscy parlamentarzyści wezwali również „inne kraje o podobnych poglądach” do wyrażenia tej samej opinii.

W sieci pojawiły się zdjęcia satelitarne ukazujące fale zniszczeń w rosyjskiej bazie lotniczej "Saki" na Krymie. Do zdjęć odniósł się w środę założyciel portalu śledczego Bellingcat. (więcej…)

Rosja próbuje przekonfigurować kompleks obronno-przemysłowy, aby prowadzić z Ukrainą długą wojnę - twierdzi w piątkowym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW). (więcej…)

Kevin Chiappalone jest pierwszym Włochem, którego włoska prokuratura ściga za wstąpienie do ukraińskiego Legionu Międzynarodowego.

Jak podała w środę włoska agencja ANSA, włoska prokuratura prowadzi pierwsze śledztwo w sprawie zaciągnięcia się obywatela Włoch do służby w ukraińskich siłach zbrojnych. Jest nim 19-letni Genueńczyk Kevin Chiappalone, sympatyk ruchu CasaPound określanego przez ANSA mianem "skrajnie prawicowego".

Departament ds. walki z mafią i terroryzmem w genueńskiej prokuraturze zarzuca Chiappalonemu, że stał się najemnikiem zaciągając się do ukraińskiej "Brygady Międzynarodowej" [najpewniej chodzi o Legion Międzynarodowy - red]. Młodemu Włochowi grozi od dwóch do siedmiu lat więzienia.

Ambasador ChRL w Rosji uznał, że to polityka USA doprowadziła do sytuacji, w której doszło do wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Moskwie Zhang Hanhui nazwał Stany Zjednoczone „głównym inspiratorem” wojny na Ukrainie i oskarżył Waszyngton o dążenie do „zmiażdżenia” Rosji. Ambasador  powiedział, że Stany Zjednoczone zagnały Rosję w róg prowadząc ekspansję NATO i wspierając siły polityczne dążące do włączenia Ukrainy do Unii Europejskiej, przytoczył w środę portal telewizji Al Jazeera.

„Jako inicjator i główny inspirator ukraińskiego kryzysu, Waszyngton, nakładając bezprecedensowe kompleksowe sankcje na Rosję, nadal dostarcza Ukrainie broń i sprzęt wojskowy” – powiedział Zhang w wywiadzie dla rosyjskiej państwowej agencji TASS - "Ich ostatecznym celem jest wyczerpanie i zmiażdżenie Rosji przedłużającą się wojną i pałką sankcji”.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 55 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
7%