Rosyjskie ministerstwo obrony ostrzegło państwa sąsiadujące z Ukrainą, że udostępnianie ich lotnisk ukraińskiemu lotnictwu wojskowemu może uznać za włączenie się do konfliktu zbrojnego.

Jak podała rosyjska stacja NTW, rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow na niedzielnym briefingu prasowym odniósł się do kwestii ewentualnego udostępniania przez państwa trzecie lotnisk ukraińskiemu lotnictwu wojskowemu.

“Zwracamy uwagę, że wykorzystanie sieci lotnisk tych krajów [sąsiadujących z Ukrainą – red.] do bazowania ukraińskiego lotnictwa wojskowego, a następnie użycie go przeciwko rosyjskim siłom zbrojnym, może zostać uznane za zaangażowanie się tych państw w konflikt zbrojny” – powiedział Konaszenkow.

Co ciekawe, cytowane słowa rzecznika rosyjskiego ministerstwa obrony nie padły w kontekście doniesień o możliwym przekazaniu Ukrainie samolotów bojowych przez państwa NATO, w tym Polskę. Konaszenkow twierdził, że Rosja posiada informacje, jakoby ukraińskie samoloty zostały wcześniej przeniesione do Rumunii i “innych przygranicznych krajów”.

Podczas briefingu Konaszenkow potwierdził, że siły zbrojne Federacji Rosyjskiej dokonały ataku rakietowego na lotnisko w Winnicy. Twierdził także, że “praktycznie całe zdolne do walki” ukraińskie lotnictwo zostało zniszczone.

Przypomnijmy, że sekretarz stanu Antony Blinken poinformował podczas wizyty w Mołdawii, że Stany Zjednoczone pracują nad umową z Polską na dostawę odrzutowców na Ukrainę. „Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeśli Warszawa zdecyduje się przekazać swoje myśliwce na Ukrainę” – powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken. „Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty” – poinformował na konferencji prasowej.

Kresy.pl / ntv.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply