W tym roku wydajemy na obronność ponad 4 proc. PKB, w przyszłym roku będziemy wydawać 5 proc. - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski.

W piątek szef MSZ Radosław Sikorski udzielił wywiadu dla telewizji Bloomberg. Polityk był pytany o możliwą drugą kadencje Donalda Trumpa w Białym Domu. Odpowiadając, zapowiedział zwiększenie budżetu obronnego. Dodał, że publicznie popierał naciski byłego prezydenta USA na zwiększanie nakładów na obronność przez państwa NATO. Minister pochwalił nawet jego styl, "bo kiedy inni prezydenci robili to uprzejmie, to nie działało".

"Polska wydaje cztery procent [PKB] i wydamy pięć w przyszłym roku. Jesteśmy numerem 1 w NATO, wliczając w to też Stany Zjednoczone (...), bo nie jesteśmy już w epoce wiecznego pozimnowojennego pokoju" - powiedział.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera w wywiadzie dla WP.pl powiedział, że kraje wschodniej flanki NATO powinny myśleć o konfrontacji z Rosją w horyzoncie kilku lat.

Szef BBN udzielił wywiadu dla WP.pl. Został zapytany o stanowisko z grudnia 2023 r., kiedy powiedział, że NATO ma trzy lata, aby się przygotować na wojnę z Rosją. Jacek Siewiera oznajmił, że w tamtym okresie użył "takiego określenia". Zaznaczył, że było to podyktowane po słowach ekspertów z Instytutu Studiów nad Wojną, którzy mówili o konflikcie za sześć lub maksymalnie osiem lat.  Siewiera dodał, że kraje wschodniej flanki powinny myśleć o konfrontacji szybciej. "Nie w jakiejś abstrakcyjnej odległej przyszłości, ale w horyzoncie najbliższych lat. Jednej kadencji, jednego rządu" - powiedział Jacek Siewiera.

Szef BBN zaznaczył jednak, że od grudnia ubiegłego roku dwie rzeczy uległy zmianie. Jedną z nich jest przyznanie pomocy wojskowej ze strony USA. Siewiera oznajmił, że działanie Waszyngtonu było dużą zmianą względem impasu, z "jakim mieliśmy do czynienia wówczas w Kongresie". Zdaniem szefa BBN-u krok Bidena odsunął wybuch wojny o kolejny rok.

Europoseł Michał Kobosko był pytany, czy Szymon Hołownia będzie kandydatem Trzeciej Drogi w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. "Nie jest przesądzone, że będzie" - oświadczył.

W poniedziałek europoseł Michał Kobosko (Polska 2050) był gościem Radia Zet. Polityk był pytany przez Beatę Lubecką m.in. o to, czy PSL i Polska 2050 będą miały wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich. "Wielokrotnie ze strony tych, którzy grają pierwsze skrzypce w PSL słyszeliśmy, że poprą Szymona Hołownię jako kandydata na prezydenta, jeśli nim będzie" - oświadczył.

Dopytywany o zwrot "Jeśli nim będzie", odpowiedział: "Nie jest przesądzone, że będzie".

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko nakazał w sobotę wycofanie wojsk białoruskich z granicy z Ukrainą, zapowiadając „stabilizację” sytuacji na południowej granicy. (more…)

Niemcy nie kupią polskich Piorunów, produkowanych przez zakłady Mesko. Podpisali umowę na zakup około 500 przenośnych zestawów przeciwlotniczych Stinger, droższych niż polski sprzęt.

Niemcy podpisały za pośrednictwem agencji NSPA (NATO Suport and Procurement Agency) umowę na zakup około 500 przenośnych zestawów przeciwlotniczych Stinger. Kontrakt podpisano na ostatnim szczycie NATO w Waszyngtonie. Zestawy Stinger są produkowane przez amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon Missile Systems.

Chodzi o najnowszą wersję pocisków Stinger wyposażonych w czujniki zbliżeniowe. Dostawę pierwszych zestawów zaplanowano na lata 2028-2029.

Trybunał konstytucyjny Serbii uchylił decyzję Belgradu z 2022 r. i tym samym zezwolił grupie wydobywczej Rio Tinto na zbudowanie kopalni litu w dolinie Jadar.

W czwartek trybunał konstytucyjny Serbii unieważnił decyzję Belgradu z 2022 r., który cofnął wstępne pozwolenie na budowę kopalni itu w dolinie Jadar. Trybunał stwierdził, że rząd przekroczył granice swoich kompetencji, wydając orzeczenie niezgodne z tzw. pozwoleniem na planowanie przestrzenne kopalni. Stwierdził również, że decyzja była niezgodna z konstytucją.

Jeśli kopalnia litu w dolinie Jadar w zachodniej Serbii zostanie zbudowana, to mogłaby pokryć 90% obecnego zapotrzebowania Europy na lit i pomóc samej Rio Tinto stać się wiodącym producentem surowca. Przedstawiciel firmy napisał do agencji Reuters, że przedsiębiorstwo jest zadowolone z wyroku serbskiego trybunału konstytucyjnego. Zaznaczył, że przedsiębiorstwo wierzy w realizację projektu.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 205 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
28%