Ukraina dostała z zagranicy Su-25 jako „części zamienne” – twierdzi ukraiński portal

Ukraina mogła otrzymać z zagranicy 8 – 14 samolotów szturmowych Su-25, które zostały dostarczone formalnie jako „części zamienne” – pisze ukraiński portal „Defense Express”. Wskazuje, że maszyny mogły pochodzić z Bułgarii lub Gruzji.

Ukraiński serwis „Defense Express” przypomniał, że w połowie kwietnia br. rzecznik Pentagonu, John Kirby powiedział, że Ukraińcy otrzymali części do samolotów, żeby mogli zwiększyć liczebność swojej floty powietrznej. O wypowiedzi zrobiło się głośno, gdyż Kirby dodał, że Ukraińcy otrzymali też z zagranicy samoloty bojowe. Strona ukraińska szybko zdementowała te doniesienia, a sam rzecznik Pentagonu później przyznał, że się pomylił. Z kolei stacja CNN. powołując się na wysokiego rangą urzędnika USA ds. obrony, poinformowała, że Ukraińskie Siły Powietrzne dodały do ​​swojej floty około 20 samolotów z powodu napływu części zamiennych. Nie podano jednak wówczas żadnych dodatkowych szczegółów.

Przeczytaj: Ukraina: nie dostaliśmy nowych samolotów, tylko części zamienne

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

385.18 PLN    (1.75%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Defense Express” twierdzi, że teraz, miesiąc później, pojawiły się nowe informacje, na podstawie których można wywnioskować, o jakie samoloty chodziło. Mianowicie, w tym tygodniu amerykański „Foreign Policy” napisał, że w ciągu kilku ostatnich tygodni Ukraina otrzymała „od partnerów ze Wschodniej Europy” samoloty szturmowe Su-25 „w formie zdemontowanej”. Pomóc mieli w tym wysocy rangą oficerowie z dowództwa sił USA na Europę. „Foreign Policy” nie podało co prawda dodatkowych szczegółów, jednak zdaniem ukraińskiego serwisu pozwala to zawęzić grono potencjalnych dostawców.

Jak pisze „Defense Express”, oprócz Ukrainy, posiadaczami samolotów szturmowych Su-25 w Europie Środkowej i Wschodniej są jeszcze: Białoruś, Bułgaria i Gruzja. Pierwszy z tym krajów nie wchodzi w grę, jednak zdaniem ukraińskich analityków, dwa pozostałe już tak. Wiadomo, że na koniec 2020 roku Bułgaria posiadała 8 samolotów Su-25, w tym 6 w wersji jednomiejscowej, natomiast według serwisu Military Balance, rok później już tylko trzy, w tym 2 w wersji jednomiejscowej. „Okazuje się, że 5 bułgarskich Su-25 ‘rozpłynęło się w powietrzu’” – dodaje „Defense Express”.

Z kolei w przypadku Gruzji, według ogólnodostępnych danych, tamtejsze lotnictwo dysponowało 12 Su-25KM, z czego trzy były już zmodernizowane. Według Military Balance, na koniec 2021 roku Gruzja posiadała 3 Su-25 w służbie, a sześć w magazynach rezerwy. Nie wyjaśniono, co stało się z trzema pozostałymi samolotami tego typu.

W oparciu o te informacje, „Defense Express” wysuwa przypuszczenie, że Ukraina mogła od swoich sojuszników otrzymać od 8 do 14 samolotów typu Su-25, które zostały dostarczone formalnie jako „części zamienne”.

Czytaj także: Media: Polska przekazała Ukrainie prawie cały zapas części zamiennych i uzbrojenia do MiG-29

defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz