Z najnowszego badania CBOS wynika, że Polacy opowiadają się za pomocą rodakom, którzy mieszkają na Wschodzie. Duża część ankietowanych uważa, że obecna pomoc dla nich jest za mała.

Ankietowani niemal powszechnie wyrażają przekonanie, że państwo polskie powinno zapewnić Polakom na Wschodzie kontakt z kulturą polską – tak uważa 87 procent badanych. 83 procent chce, aby państwo umożliwiło darmową naukę języka polskiego i korzystanie z edukacji publicznej w Polsce. Zdecydowana większość badanych jest zdania, że Polska powinna zapewnić rodakom zza wschodniej granicy możliwość legalnej pracy i osiedlania się w Polsce oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Rzadziej wyrażana jest opinia, że powinniśmy finansować polskie placówki oświatowe za granicą oraz polonijne organizacje i media.

Jedynie co dwudziesty respondent uważa, że Polska wydaje zbyt dużo ze środków publicznych na wspieranie diaspory polskiej na Wschodzie. Blisko co czwarty pytany jest zdania, że wydatki te są odpowiednie, a mniej więcej co trzeci uznaje je za zbyt małe. Taki sam odsetek badanych, 36 procent, nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania.

Mimo że liczebność diaspory polskiej na Wschodzie jest znaczna, a informacje o niej pojawiają się w dyskursie publicznym częściej niż dotyczące Polaków w innych krajach, to sytuacja rodaków zza wschodniej granicy nie jest szerzej znana opinii publicznej. Mniej więcej co szósty ankietowany nie ma wyrobionego zdania o tym, jak żyją Polacy na Białorusi i Litwie, położenia rodaków na Ukrainie nie potrafi ocenić blisko co czwarty, a co trzeci nie zna warunków życia Polonii w azjatyckiej części dawnego Związku Radzieckiego.

Ankietowani najgorzej oceniają sytuację Polaków żyjących na Białorusi. Trzy czwarte respondentów określa ją jako złą, przy czym 57 procent uważa, że jest ona gorsza niż pozostałych mieszkańców tego kraju. Tylko niewiele lepszy jest w świadomości społecznej obraz sytuacji Polaków na Litwie. Dwie trzecie badanych jest zdania, że jest ona zła, jednocześnie blisko połowa ocenia ją jako gorszą niż reszty mieszkańców. Na ogół źle oceniane jest też położenie Polaków na Ukrainie i w azjatyckiej części dawnego Związku Radzieckiego.

Badanie przeprowadzono w dniach 3 – 9 lutego 2012 roku na reprezentacyjnej grupie 999 osób.

IAR/KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply