Według wyników za pierwsze trzy kwartały 2022 r. Ministerstwo Gospodarki szacuje spadek PKB Ukrainy na poziomie 30%.

„Ministerstwo Gospodarki, posługując się pośrednimi metodami kalkulacji i narzędziami modelowania opartymi na wskaźnikach behawioralnych podmiotów gospodarczych, szacuje spadek PKB w ubiegłym miesiącu, podobnie jak w sierpniu, w granicach 35% [±2%]. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. spadek PKB na Ukrainie szacowany jest na 30%” – czytamy w komunikacie prasowym Ministerstwa Gospodarki Ukrainy.

Ministerstwo traktuje poprawę dynamiki przewozów jako pozytywny czynnik wzrostu gospodarczego, zarówno w wyniku wzrostu eksportu produktów rolnych drogą morską, jak i wzrostu przewozów towarów koleją.

Dzięki realizacji „Inicjatywy Zbożowej” w sierpniu i wrześniu przez ukraińskie porty wyeksportowano 5,5 mln ton produktów rolnych. We wrześniu w porównaniu z sierpniem liczba wyeksportowanych produktów wzrosła ponad 2-krotnie, a liczba statków, które wypłynęły z portów – prawie potroiła się.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina wyeksportowała 10 mln ton produktów rolnych

Poinformowano, że w ciągu ostatniego miesiąca wielkość ukraińskiego eksportu w kategoriach pieniężnych wzrosła o ponad 23% w porównaniu z sierpniem br. i jest wartością rekordową od początku inwazji na Federację Rosyjską na pełną skalę.

Również we wrześniu Ukrzaliznycia przewiozła 11,7 mln ton ładunków, czyli o 8,4% więcej niż odpowiednio w sierpniu 2022 r. i 41% w marcu br.

CZYTAJ TAKŻE: Zboże z Ukrainy zablokowało granicę – przyznają celnicy

Od początku wojny na pełną skalę międzynarodowi partnerzy przekazali Ukrainie około 20 miliardów dolarów. Poinformował o tym premier Denys Szmyhal na swoim kanale na Telegramie.

„Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapewni Ukrainie dodatkowe 1,3 mld dolarów! Oznacza to, że łączne finansowanie z Funduszu od początku wojny wyniesie 2,7 mld dolarów. Otrzymana transza zostanie przeznaczona na wsparcie naszych zdolności obronnych, wypłatę emerytur i programów socjalnych, a także wzmocni stabilność naszej gospodarki” – przekazał premier.

Jak informowaliśmy, USA są gotowe co miesiąc przeznaczyć na Ukrainę 1,5 miliarda dolarów do końca wojny. Stany Zjednoczone naciskają na kraje europejskie, aby przeznaczały podobne kwoty.

Trwają dyskusje o bardziej regularnym mechanizmie pomagającym utrzymać gospodarkę Ukrainy w miarę przeciągania się wojny. USA chcą „większego podziału zobowiązań pomiędzy sojuszników”.

W tym tygodniu na szczycie w Czechach przywódcy UE mieli omówić potrzeby finansowe Kijowa, które w projekcie budżetu na 2023 r. określono na 38 miliardów dolarów. „Dyplomatom przygotowującym spotkanie przywódców powiedziano w ubiegłym tygodniu, że oczekiwany poziom finansowania z krajów europejskich powinien być na podobnym poziomie co 1,5 miliarda dolarów miesięcznie, które Stany Zjednoczone są gotowe przekazywać” – pisze Bloomberg.

Jak informowaliśmy, Izba Reprezentantów uchwaliła w poprzedni piątek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów. Prowizorium ma przedłużyć finansowanie działalności administracji federalnej do 16 grudnia, a także przeznaczyć dodatkowe środki na pomoc Ukrainie.

Podawaliśmy, że tego samego dnia Senat Stanów Zjednoczonych przytłaczającą większością głosów przyjął projekt ustawy o krótkoterminowym finansowaniu państwa.

Zobacz także: Biden: USA pomogą Ukrainie odzyskać jej terytoria

Kresy.pl / epravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply