Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba dał do zrozumienia, że nie widzi obecnie szans na inicjatywy dyplomatyczne w celu zakończenia wojny na Ukrainie. “Jeśli da się Rosji mały palec, weźmie całą rękę” – oświadczył.

Ukraiński minister dyplomacji wypowiadał się w piątek na temat szans na inicjatywy dyplomatyczne w celu zakończenia wojny. „Lubię wszystkich, którzy chcą osiągnąć pokój poprzez inicjatywy dyplomatyczne, ale jak może działać taka inicjatywa? Czy ceną pokoju powinno być pozostanie Rosji na okupowanych terytoriach?” – oświadczył tuż przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa, cytowany przez portal Deutsche Welle.

Dodał, że gdyby Kreml doświadczył, iż może zdobywać terytoria militarnie, nie miałby motywacji do zakończenia wojny. „Być może zrobiłby sobie przerwę i za rok lub dwa rozpocząłby kolejną wojnę” – wskazał.

Podkreślił, że początkiem jakichkolwiek rozmów z Rosją może być tylko pełne przywrócenie terytorialnej integralności Ukrainy. Wyraził opinię, że to “nienegocjowalne”. „Mieliśmy gorzką lekcję: jeśli da się Rosji mały palec, weźmie całą rękę” – oświadczył.

Kułeba został zapytany o obawy dotyczące tego, że Rosja może wygrać tę wojnę. „Nie wydaje mi się. Po rozpoczęciu mobilizacji Rosjanie wysłali część poborowych na front bez przeszkolenia – zginęli. Druga część rekrutów została przeszkolona i teraz wysłana na Ukrainę. Ale ich jakość bojowa jest niewiele lepsza. Liczby to nie wszystko. Rosja walczy w dużej mierze za pomocą broni z czasów sowieckich – tak jak my na początku wojny. Teraz mamy nowocześniejszą broń, która bardzo nam pomaga” – odpowiedział.

Zobacz także: WaPo: USA ostrzegają, że wsparcie dla Ukrainy może zmaleć

Wyraził opinię, że im szybciej Ukraina otrzyma sprzęt wojskowy, tym szybciej zakończy się wojna. Zwrócił uwagę na znaczenie myśliwców dla dalszego przebiegu wojny. „Szczególnie interesowałyby nas odrzutowce z USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec” – podkreślił.

Ukraiński minister powiedział, że Niemcy „przerosły siebie” – nawet, jeśli niektóre decyzje trwały zbyt długo.  „Kanclerz Scholz lepiej rozumie teraz prezydenta Zełenskiego i Ukrainę” – dodał.

Jego zdaniem “wielu ludzi, którzy ze zbolałą twarzą opowiadają się za pokojem i dyplomacją, tak naprawdę chce tylko, aby Ukraina została pokonana przez Rosję”.

Zobacz także: Miedwiediew nie widzi sensu w podpisywaniu umów z Zełenskim

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply