Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje również tzw. zaawansowaną amunicję konwencjonalną podwójnego zastosowania (DPICM), czyli amunicję kasetową.
Taką informację przekazał na briefingu podsekretarz obrony do spraw politycznych Stanów Zjednoczonych Colin Kahl.
Według przedstawiciela Pentagonu pakiet pomocy, który zostanie dostarczony z rezerw armii USA, obejmuje amunicję kalibru 155 mm, w tym DPICM, pociski kalibru 105 mm oraz amunicję do systemów Patriot i HIMARS.
Ponadto Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie dodatkowe pojazdy opancerzone – Bradley i Stryker, precyzyjne rakiety lotnicze, a także części zamienne do naprawy i wyposażenia.
Nowy pakiet ma pozwolić na dostarczenie Ukrainie „setek tysięcy sztuk amunicji”.
Kahl poinformował, że wraz z nowym pakietem wsparcia wojskowego łączna kwota pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę przekracza 41,3 mld dolarów.
Posunięcie ma wynikać z obaw o opóźnioną kontrofensywę Kijowa przeciwko okopanym wojskom rosyjskim i kurczące się zachodnie zapasy artylerii konwencjonalnej.
Amunicja kasetowa zwykle uwalnia dużą liczbę małych elementów, dlatego uważa się ją za bardziej niebezpieczną dla ludności cywilnej. Amunicja ta ma również równie wysoki odsetek awarii, co czyni ją niebezpieczną przez lata po zakończeniu konfliktu.
Ponad 120 krajów przystąpiło do konwencji zakazującej używania amunicji kasetowej jako niehumanitarnego i masowego rozwiązania. Ośmiu z 31 członków NATO, w tym Stany Zjednoczone, nie ratyfikowało konwencji.
CZYTAJ TAKŻE: Niemcy sprzeciwiają się przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej
Główna broń, o której mowa, to pocisk artyleryjski M864 wyprodukowany po raz pierwszy w 1987 roku, wystrzeliwany z haubic 155 mm, które Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie dostarczyły Ukrainie. W swoich ostatnich publicznie dostępnych szacunkach, ponad 20 lat temu, Pentagon ocenił, że pocisk artyleryjski ma wskaźnik „niewypału” na poziomie 6 procent.
„Zdajemy sobie sprawę z doniesień sprzed kilkudziesięciu lat, które wskazują, że niektóre DPICM kal. 155 mm mają wyższy wskaźnik niewypałów” — powiedział przedstawiciel obrony, jeden z siedmiu urzędników Pentagonu, Białego Domu i wojska, którzy przemawiali pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia delikatnej decyzji.
Pentagon twierdzi teraz, że ma nowe oceny, oparte na testach z 2020 r., ze wskaźnikami awaryjności nie wyższymi niż 2,35 procent. Oficer obrony powiedział, że szczegóły nowych ocen „nie mogą zostać ujawnione”, w tym, jak, kiedy i gdzie przeprowadzono testy oraz czy obejmowały one rzeczywiste ćwiczenia strzeleckie czy wirtualne symulacje.
Instrukcje wojskowe mówią, że z tej broni nie można strzelać podczas szkolenia, ponieważ jest ona częścią zapasów wojennych.
Nowe badania Human Rights Watch wykazały, że ukraińskie ataki rakietowe z amunicją kasetową na obszary kontrolowane przez Rosję w mieście Izium we wschodniej Ukrainie i wokół niego w 2022 roku spowodowały wiele ofiar wśród cywilów.
„Oba kraje powinny zaprzestać używania tej z natury masowej broni, a żaden kraj nie powinien dostarczać amunicji kasetowej ze względu na przewidywalne zagrożenie dla ludności cywilnej” – apeluje HRW.
„Broń kasetowa używana przez Rosję i Ukrainę zabija obecnie cywilów i będzie tak przez wiele lat” – powiedziała Mary Wareham, pełniąca obowiązki dyrektora ds. broni w Human Rights Watch. „Obie strony powinny natychmiast zaprzestać ich używania i nie próbować zdobyć więcej tej broni”.
Członkowie Human Rights Watch odwiedziła Izium i pobliskie wioski w dniach 19 września do 9 października 2022 roku, aby zbadać nadużycia popełniane przez Rosję wobec ukraińskiej ludności cywilnej podczas rosyjskiej okupacji, w tym arbitralne zatrzymania, tortury i doraźne egzekucje. HRW przeprowadziła wywiady z ponad 100 osobami, w tym ofiarami nadużyć, świadkami, personelem służb ratunkowych i pracownikami służby zdrowia. Niemal wszyscy mówili, że widzieli fragmenty amunicji, które wybuchły wokół ich domów podczas okupacji rosyjskiej.
Według Human Rights Watch w ukraińskich atakach rakietowych z amunicją kasetową w 2022 roku w mieście Izium zginęło co najmniej ośmiu cywilów, a 15 zostało rannych. Ataki miały miejsce w Izium i okolicach.
Całkowita liczba cywilów zabitych i rannych w atakach amunicją kasetową, które zbadała Human Rights Watch, jest najprawdopodobniej większa. Siły rosyjskie zabrały wielu rannych cywilów do Rosji w celu uzyskania opieki medycznej, a wielu z nich nie wróciło na wizytę Human Rights Watch.
Kresy.pl / pravda.com.ua
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!