Według doradcy szefa biura prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolaka, negocjacje z krajami partnerskimi w sprawie pozyskania przez Ukrainę samolotów bojowych i rakiet dalekiego zasięgu już trwają i toczą się w trybie przyspieszonym.

W sobotę doradca szefa biura prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak oświadczył, że Ukraina już prowadzi rozmowy ze swoimi partnerami w sprawie możliwości przekazania siłom ukraińskim samolotów szturmowych i rakiet dalekiego zasięgu. Dodał, że toczą się one w trybie przyspieszonym.

„Nasi partnerzy rozumieją, jak rozwija się wojna. Rozumieją, że samoloty szturmowe są absolutnie niezbędne dla osłony siły żywej i pojazdów opancerzonych, które nam dają. Dokładnie na tej samej zasadzie niezbędne są nam rakiety [dalekiego zasięgu – red.], żeby szybko zredukować kluczowy instrument rosyjskiej armii – artylerię. Dlatego negocjacje już trwają, toczą się w trybie przyspieszonym” – powiedział Podolak.

Jego zdaniem, na razie wciąż są pewne niuanse, związane ze statusem psychologicznym krajów partnerskich. Wyjaśnił że część z nich nadal częściowo obawia się, że „światowa architektura całkowicie się załamuje z powodu wojny”.

„Jednakże, oni póki co nie mogą zrezygnować z swojego częściowego konserwatyzmu. Dosłownie w krótkim czasie zdobędziemy takie instrumenty – lotnictwo i rakiety” – podsumował Podolak.

Dodajmy, że w tym tygodniu amerykańscy senatorowie, republikanin Lindsey Graham i demokraci Richard Blumenthal i Sheldon Whitehouse, wezwali do dostarczenia Ukrainie systemów rakietowych ATACMS oraz myśliwców F-16 i MiG-29.

Jednocześnie, cześć ukraińskich analityków, m.in. Serhij Zgurec z serwisu „Defense Express” zwraca uwagę, że minie wiele miesięcy, nim zachodnie samoloty dotrą na Ukrainę. Jego zdaniem, zajmie to co najmniej 8 miesięcy.

W czwartek przedstawiciel Białego Domu powiedział, że administracja prezydenta Joe Bidena „dogłębnie omawia” z sojusznikami możliwość dostarczenia Ukraińcom myśliwców F-16 i „niczego nie wyklucza”.

Jak pisaliśmy, po tym, jak Zachód doszedł do porozumienia w sprawie dostarczania Ukrainie zachodnich czołgów, głównie Leopard 2 produkcji niemieckiej, powrócił temat myśliwców dla Ukraińców. Sprawę opisał serwis Politico. Według niego, w Kijowie panuje przekonanie, że teraz, po zgodzie na transfer czołgów, kolejnym krokiem powinno być pozyskanie nowoczesnych, zachodnich myśliwców.

Portal, powołując się na rozmowy z kilkoma zachodnimi dyplomatami i przedstawicielami resortów obrony, potwierdza, że na Zachodzie toczy się już wewnętrzna debata na ten temat. Na rozmowy naciskają Ukraińcy, wspierani przez „bojowo nastawione” państwa bałtyckie.

Wiadomo, że w przyszłym miesiącu w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech odbędzie się kolejny szczyt państw wspierających Ukrainę, na czele z USA. Według Politico, należy oczekiwać, że głównym tematem będzie zwiększenie wsparcia dla ukraińskiego lotnictwa i obrony powietrznej. Tym samym, na agendzie ma pojawić się temat myśliwców. Jednak część urzędników uważa, że spotkanie będzie koncentrować się raczej na opracowaniu planu awaryjnego na wypadek, gdyby myśliwce okazały się pilnie potrzebne w przyszłości, niż na zawarciu umowy w sprawie dostaw w krótkim czasie. Komentatorzy uważają jednak, że mimo tego, dostawa samolotów bojowych dla Ukrainy jest już tylko kwestią czasu.

Dodajmy, że niedawno szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zasugerował, że w Europie ruszyły prace nad dostawą myśliwców F-16 na Ukrainę.

Czytaj także: Reznikow: Jestem przekonany, że w końcu Ukraina otrzyma amerykańskie F-16 i Abramsy

Z kolei przy okazji spotkanie w Ramstein prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zwrócił się do uczestników, by przekazali Ukrainie myśliwce F-16 i rakiety dalekiego zasięgu.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku prezydent USA Joe Biden oświadczył, że odmówił Ukrainie samolotów bojowych, bo, jak tłumaczył, „nie chcemy wpakować się w III wojnę światową”.

Dodajmy, że latem 2022 roku gen. Charles Brown, dowódca sił powietrznych USA powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zaczynają badać możliwość szkolenia ukraińskich pilotów. Docelowo chodzi o pomoc Ukrainie w budowie jej przyszłych sił powietrznych. Wcześniej Izba Reprezentantów zatwierdziła finansowanie w wysokości 100 milionów dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów w zakresie korzystania z amerykańskich samolotów.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply