Hiszpania przygotowuje się do rozpoczęcia szkolenia ukraińskiego wojska w przyszłym tygodniu – poinformował w czwartek hiszpański portal Infodefensa.

Jak poinformował w czwartek hiszpański portal Infodefensa, Hiszpania przygotowuje się do rozpoczęcia szkolenia ukraińskiego wojska w przyszłym tygodniu. Pierwszych 20 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy przyleci do Hiszpanii z Polski samolotem Hiszpańskich Sił Powietrznych.

Treningi odbędą się na największym poligonie wojskowym w Europie, San Gregorio, niedaleko Saragossy. Jak informują hiszpańskie media, ukraińscy żołnierze będą się uczyć obsługi czołgów, artylerii i dział przeciwlotniczych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W piątek 10 września hiszpański dziennik El Mundo poinformował, że armia hiszpańska włączy się w proces szkolenia ukraińskiego wojska, ale zrobi to na swoim terytorium. „Hiszpania od tygodni przygotowywała się do przybycia ukraińskich kontyngentów wojskowych, które przejdą ćwiczenia w naszym kraju” – czytamy.

Należy przypomnieć, że niedawno Hiszpania wysłała Ukrainie samolot z amunicją do systemów artyleryjskich dużego kalibru. Była to piąta dostawa broni dla Kijowa z Madrytu w ciągu ostatnich kilku dni.

Wydarzenia te nastąpiły po spotkaniu hiszpańskiej minister obrony Margarity Robles z ambasadorem Ukrainy w Hiszpanii Siergiejem Pohorelcewem. Pohorelcew skrytykował pomoc wojskową Madrytu dla Kijowa w zeszłym miesiącu, mówiąc, że ostatnia dostawa pomocy, którą Hiszpania wysłała była bez niektórych systemów, o które proszono.

„Nie mogę powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni, ani że otrzymujemy wszystko, co Hiszpania może dostarczyć” – zacytował go El Pais.

Hiszpania ogłosiła w zeszłym miesiącu dodatkową pomoc obronną dla Ukrainy, w tym 20 pojazdów opancerzonych, 75 palet pocisków do artylerii polowej, system przeciwlotniczy i 1000 ton oleju napędowego. Pohorelcew powiedział, że ukraiński rząd jest „najbardziej zainteresowany” dostawami 155-milimetrowych i 122-milimetrowych haubic i moździerzy, których zapotrzebowanie zostało przekazane rządowi hiszpańskiemu. „Proces nie jest prosty, ale pracujemy i jesteśmy bardzo wdzięczni” – mówił ambasador.

Hiszpania wcześniej wycofała swoją ofertę wysłania 40 czołgów Leopard na Ukrainę ze względu na „złożoność” procesu, w tym konieczność uzyskania zgody rządu niemieckiego.

Kresy.pl/Infodefensa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz