Papież apeluje o dyplomatyczne zakończenie wojny na Ukrainie

Papież Franciszek zwrócił w niedzielę uwagę na rocznicę rozpoczęcia wojny rosyjsko-ukraińskiej i zaapelował o rozwiązanie dyplomatyczne mające na celu “sprawiedliwy i trwały pokój”.

Papież Franciszek ubolewał nad śmiercią, obrażeniami, zniszczeniami, udręką i łzami, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat od inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę – okresu, który, jego zdaniem, “staje się strasznie długi i którego końca jeszcze nie widać”.

W uwagach po niedzielnej modlitwie Anioł Pański Papież ostrzegł, że wojna na Ukrainie “nie tylko niszczy region Europy, ale wyzwala globalną falę strachu i nienawiści”.

Ponawiając swoje “żywe współczucie” i modlitwę za “udręczony naród ukraiński”, Ojciec Święty zaapelował “o odzyskanie tej odrobiny człowieczeństwa, która pozwoli stworzyć warunki dla dyplomatycznego rozwiązania w poszukiwaniu sprawiedliwego i trwały pokój”.

Według Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii, Ukraińcy pozostają otwarci na proces negocjacyjny. W maju 2022 r. 59%, a w lutym 2024 r. 72% respondentów zgodziło się z opinią, że Ukraina powinna szukać także dyplomatycznego sposobu zakończenia wojny.

Jednocześnie spadła ilość osób wierzących z 35% do 23% , że Rosję można pokonać jedynie środkami militarnymi.

Należy jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość Ukraińców, bo aż 73% deklaruje, że jest gotowych znosić wojnę tak długo, jak to konieczne, a dodatkowe 3% jest gotowych znosić ją przez dłuższy okres, np. kolejny rok.

Socjologowie zauważają, że sytuacja nie uległa zmianie od maja 2022 r. Wówczas 71% było skłonnych znosić wojnę tak długo, jak to konieczne, a w grudniu 2023 r. odsetek ten wzrósł do 73%. Takie nastroje obserwuje się we wszystkich regionach.

“Chociaż po prawie dwóch latach zakrojonych na szeroką skalę walk obserwujemy pewien spadek wiary w zwycięstwo Ukrainy, bezwzględna większość Ukraińców w dalszym ciągu zachowuje optymizm. Zatem według stanu na początek lutego 2024 r. ogółem 89% Ukraińców szczególnie wierzyło w Zwycięstwo Ukrainy, 60% z nich było o tym zdecydowanie przekonanych. W maju 2022 r. w Zwycięstwo wierzyło 95%, a z nich 80% było o tym zdecydowanie przekonanych” – czytamy.

Jak podaje w środę The Guardian, oparcie Europejczyków dla Ukrainy pozostaje szerokie, ale – jak wynika z ogólnounijnego sondażu – prawie dwa lata po wybuchu wojny zaledwie 10% wierzy, że może ona pokonać Rosję – przy czym za najbardziej prawdopodobny koniec uważa się jakąś formę „porozumienia kompromisowego”.

Kresy.pl/Vatican News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply