W szeregach sił zbrojnych Ukrainy zginął obywatel Litwy

Litewski żołnierz, walczący po stronie ukraińskiej z rosyjską inwazją, zginął w piątek. To pierwszy raz, gdy oficjalnie informuje się o śmierci obywatela Litwy na ukraińskim polu bitwy.

Sigitas Maliauskas, szef misji instruktorskiej Gyvačių Sala (Wyspa Węży), potwierdził śmierć litewskiego żołnierza. Według niego zmarły to 43-letni Tadas Tumas. Zginął on w samochodzie trafionym przez rosyjskiego drona. Według doniesień, mężczyzna miał na Litwie żonę i dwójkę dzieci.

„Ta informacja dotarła do ambasady Litwy w Kijowie i do nas. Wstępne informacje mówią, że zginął w pobliżu Bachmutu, ale innych okoliczności nie podano” – powiedział państwowemu radiu LRT litewski minister obrony Arvydas Anušauskas.

Litwin służył w 92. Brygadzie Sił Zbrojnych Ukrainy. Według Maliauskasa Tumas był ochotnikiem, który służył w Siłach Zbrojnych Ukrainy od nieco ponad trzech miesięcy. Jak powiedział ten pierwszy, poległy „po specjalizacji był strzelcem moździerzowym. Jednak jak to często bywa w działaniach bojowych, pełnił różne obowiązki”.

Tumas i inny żołnierz, który również zginął w ataku rosyjskich dronów, wieźli miny na linię frontu w pobliżu Bachmutu, powiedział Maliauskas.

Wcześniej informowano, że kilku litewskich żołnierzy zostało rannych w walkach na Ukrainie.

Bachmut, miasto w rejonie donieckim, przez miesiące był punktem ogniskującym intensywne walki między atakującymi Rosjanami i Ukraińcami. Został zdobyty przez tych pierwszych w maju zeszłego roku. Stało ono na drodze głównego celu rosyjskiej inwazji, jakim, po początkowej porażce pod Kijowem, Moskwa ogłosiła “wyzwolenie Donbasu”. Rosjanie ponieśli pod Bachmutem znaczne straty, front nadal przebiega nieopodal miasta.

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply