Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II ds. Małżeństwa i Nauk o Rodzinie opublikował w tym tygodniu kilka kontrowersyjnych wpisów broniących poparcia Joe Bidena dla legalnej aborcji.

Na stronie Papieskiego Instytutu na Facebooku umieszczono artykuł opublikowany 20 stycznia we włoskim wydaniu Huffington Post, zatytułowany “Joe Biden, katolik w Białym Domu wśród trucizn amerykańskiego Kościoła” – poinformowała 28 stycznia Katolicka Agencja Informacyjna. Wpis został już usunięty.

W artykule opisano “Ewangelię społeczną” Joe Bidena. Przedstawiono w nim także szereg deklaracji politologów i teologów, według których wybór Bidena jest komplementarny w stosunku do wyboru papieża Franciszka, ponieważ obaj dają nowy oddech katolickiemu nauczaniu społecznemu.

Post na Facebooku spotkał się z ogromną krytyką. Zaskakuje jednak reakcja Instytutu na niektóre sceptyczne wobec tez postawionych w artykule.

Internauci zauważyli, że Biden jest zdecydowanym zwolennikiem aborcji, co pozostaje w ostrym kontraście z nauczaniem katolickim. Jakn informowaliśmy, prezydent USA Joe Biden przywraca organizacjom międzynarodowym typu non-profit, przeprowadzającym i promującym aborcje, możliwość otrzymywania funduszy federalnych.

W odpowiedzi Instytut stwierdził, że “obrona prawa do aborcji nie oznacza obrony aborcji”. Ponadto dodał, że  “jeśli mamy przyznawać licencje na katolicyzm w oparciu o stanowiska polityczne, bardzo niewielu polityków mogłoby określić się jako katolicy”.

Stwierdzenie to stoi w sprzeczności z encykliką “Evangelium Vitae” Jana Pawła II, gdzie papież podkreślił, że “domaganie się prawa do aborcji, dzieciobójstwa i eutanazji oraz uznanie tego prawa oznacza przypisanie wolności człowieka przewrotnego i złego znaczenia: absolutnej władzy nad innymi i przeciwko innym”.

CZYTAJ TAKŻE: Biden upamiętnił rocznicę legalizacji aborcji w USA i złożył proaborcyjne obietnice

Nie jedyne kontrowersje

W czerwcu abp Vincenzo Paglia, kanclerz Papieskiego Instytutu Teologicznego i przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, opublikował na Twitterze post z plakatem promującym film „Casomai” włoskiego reżysera Alessandro D’Alatriego. Tweet wywołał kontrowersje, ponieważ plakat przedstawiał nagość.

Wpis został później usunięty, chociaż oświadczenie na osobistej stronie internetowej arcybiskupa Paglii broniło go, argumentując, że nagość na plakacie nie jest erotyczna.

W oświadczeniu wyjaśniono również, że Paglia nie zarządza ani nie zatwierdza tweetów przed ich opublikowaniem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Wszystkie konta w sieciach społecznościowych powiązane z nazwiskiem Vincenzo Paglia (Facebook, Twitter, Google, Youtube itp.) dotyczą wyłącznie działalności instytucjonalnej i są zarządzane przez Biuro Prasowe Papieskiego Instytutu Jana Pawła II” – głosi oświadczenie.

Ten układ się nie zmienił. Arnaldo Casali, szef biura prasowego Papieskiego Instytutu, kontroluje i tworzy treści na stronach Instytutu w mediach społecznościowych. Zarządza również stroną internetową arcybiskupa Paglii i włoskojęzycznym kontem na Twitterze.

Według oficjalnej biografii 45-letni Casali jest zawodowym dziennikarzem, którego głównymi obszarami zainteresowań są kultura, sztuka i religia. Jest także dyrektorem artystycznym Terni Film Festival. Nie ma doświadczenia i szerszej wiedzy w sprawach Watykanu ani wiary katolickiej.

Źródło w Papieskim Instytucie Teologicznym Jana Pawła II, które rozmawiało z Katolicką Agencją Informacyjną pod warunkiem zachowania anonimowości, stwierdziło, że niedawny post na Facebooku nie był częścią spisku, ale wynikał z ignorancji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Prawdziwym problemem jest to, że Casali nie ma żadnej wiedzy na temat natury Papieskiego Instytutu Teologicznego, ani nie wie, jak jego stanowisko może mieć wpływ na świat katolicki, a także jak może wpływać na nauczanie katolickie” – mówi źródło.

Wcześniejsze kontrowersje dotyczące Papieskiego Instytutu Teologicznego dotyczyły nowych zasad dotyczących jego funkcjonowania ogłoszonych w 2019 roku. Była to realizacja zapowiedzi papieża Franciszka z 2017 roku o odnowieniu Instytutu i rozszerzenia jego akademickiego programu, od skupienia się na teologii małżeństwa i rodziny, do podejścia, które obejmie również badanie rodziny z perspektywa nauk społecznych.

Studenci, absolwenci i wykładowcy wyrazili obawy dotyczące roli członków wydziału w nowej strukturze zarządzania Instytutem, ograniczenia kursów teologicznych i eliminacji niektórych dyscyplin teologicznych, a także zwalniania niektórych członków wydziału.

Kresy.pl / catholicnewsagency.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply