Węgierski premier Viktor Orban skrytykował niedawną decyzję Kolorado o usunięciu Trumpa z listy wyborczej, a także sposób przejęcia Telewizji Polskiej przez nowe władze.

Podczas dorocznej konferencji prasowej w Budapeszcie Viktor Orban stwierdził, że „zło pożera zachodnie demokracje” – przekazał portal Euro News w czwartek. „Widzimy dziś dziwne rzeczy, powiedzmy, w demokratycznym świecie zachodnim” – powiedział Orban.

„Musimy być uważni, ponieważ istnieje duża zachodnia demokracja, w której, jeśli dobrze rozumiem, chcą zablokować kandydata na prezydenta, stawiając mu przeszkody prawne” – powiedział premier Węgier, odnosząc się do swojego sojusznika Trumpa.

We wtorek Sąd Najwyższy Kolorado uznał, że były prezydent USA nie kwalifikuje się na urząd z powodu swoich działań podczas powstania na Kapitolu, co wywołało falę szoku w amerykańskiej polityce.

„Widzę kolejny, równie ważny kraj, w którym inwigilowana jest partia posiadająca znaczącą reprezentację parlamentarną” – kontynuował Orban. „Widzę kraj trzeci, w którym telewizja została przejęta przez policję” – ta uwaga dotyczyła Polski.

W czwartek podczas porannego wywiadu dla Radia Zet, prezydent Andrzej Duda został zapytany ostatnie zmiany w mediach publicznych, przeprowadzane w oparciu o przyjętą przez Sejm uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP oraz przepisów Kodeksu spółek handlowych. „Bardzo chciałbym przyzwoitości w życiu publicznym i praworządności w Polsce. To, co wczoraj działo się, niestety zaprzecza temu całkowicie, ponieważ wczoraj została w sposób rażący przez pana ministra [kultury, Bartłomieja – red.] Sienkiewicza złamana konstytucja” – oświadczył prezydent.

„Nie może być tak, że Sejm wydaje uchwały i te uchwały zdaniem ministra konstytucyjnego zastępują ustawy, czy też zmieniają ustawy” – zaznaczył Andrzej Duda. „Jeżeli Pan Premier, jego współpracownicy, ministrowie chcą zmienić zasady prawne powoływania władz mediów publicznych, proszę bardzo, ale najpierw trzeba zmienić ustawę, a nie przyjmować w Sejmie akt, który nie jest aktem prawnym, który nie tworzy obowiązującego prawa” – argumentował.

W środę Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikował komunikat w sprawie odwołania prezesów publicznych mediów. “Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek” – podano na platformie X. Nie wskazano jednak żadnych nazwisk.

Kresy.pl/EuroNews

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply