Sąd Najwyższy Kolorado orzekł we wtorek, że były prezydent Donald Trump zostaje pozbawiony prawa do sprawowania urzędu prezydenta na mocy tak zwanej klauzuli powstańczej zawartej w konstytucji i nakazał sekretarzowi stanu wykluczenie jego nazwiska z prawyborów w Partii Republikańskiej.

Jak przekazała stacja CBS, Sąd Najwyższy Kolorado orzekł we wtorek, że były prezydent Donald Trump zostaje pozbawiony prawa do sprawowania urzędu prezydenta na mocy tak zwanej klauzuli powstańczej zawartej w konstytucji i nakazał sekretarzowi stanu wykluczenie jego nazwiska z prawyborów w Partii Republikańskiej. Orzeczenie nie ma zastosowania poza Kolorado.

Przełomowa decyzja podzielonego Sądu Najwyższego Kolorado, zgodnie z którą Trump nie może sprawować urzędu publicznego na mocy przepisów z czasów wojny secesyjnej, jest bezprecedensowa. Nigdy wcześniej sąd nie stwierdził dyskwalifikacji kandydata na prezydenta na podstawie klauzuli trzeciej 14. poprawki.

Zobacz też: Debata republikańskich pretendentów bez Trumpa – ostra wymiana zdań

Zapytany w środę o orzeczenie Sądu Najwyższego Kolorado, prezydent Biden powiedział reporterom, że to do sądu należy decyzja o zastosowaniu art. 3, ale stwierdził, że „nie ma wątpliwości”, że Trump poparł powstanie.

„Dochodzimy do wniosku, że ponieważ Prezydent Trump został pozbawiony uprawnień do sprawowania urzędu Prezydenta na mocy sekcji trzeciej, w świetle Kodeksu wyborczego byłoby czynem niezgodnym z prawem, gdyby Sekretarz umieścił Prezydenta Trumpa jako kandydata w prawyborach prezydenckich” – napisała większość Trybunału w opinii. „Dlatego Sekretarz nie może umieścić nazwiska prezydenta Trumpa na karcie do głosowania w prawyborach prezydenckich w 2024 r. ani nie może liczyć głosów oddanych na niego”.

Przed wyborami w 2024 r. w ponad 25 stanach złożono pozwy kwestionujące kandydaturę Trumpa.

Zobacz też: Kongresmeni oskarżają Trumpa o inspirowanie szturmu Kapitolu

Rzecznik jego kampanii powiedział, że Trump złoży apelację od tej decyzji do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, rozpoczynając spór o wysoką stawkę w sprawie jego uprawnień do kandydowania.

„Sąd Najwyższy Kolorado wydał dziś wieczorem całkowicie błędną decyzję i szybko złożymy apelację do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, z jednoczesnym wnioskiem o zawieszenie tej głęboko niedemokratycznej decyzji” – powiedział Steve Cheung, rzecznik kampanii Trumpa.

„Mamy całkowitą pewność, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych szybko wyda orzeczenie na naszą korzyść i ostatecznie położy kres tym nieamerykańskim procesom sądowym”.

Siedmioosobowy Sąd Najwyższy Kolorado podzielił się w sprawie orzeczenia w stosunku 4 do 3.

Kresy.pl/CBS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply